Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç'e tepki! Sizin NATO'ya girmenize 'evet' demeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç'e tepki! Sizin NATO'ya girmenize 'evet' demeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün katıldığı bir programda İsveç'teki skandallara karşı yeni tepkiler geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç'e tepki! Sizin NATO'ya girmenize 'evet' demeyiz: İsveç'te Finlandiya ile birlikte NATO'ya girmek için imzalamış olduğu üçlü mutabakattan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve İslam'ı hedef alan provokasyonlar ile son zamanlarda gündemden düşmüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir programda bu skandallara tekrar tepki gösterdi.

NATO'YA GİRMENİZE EVET DEMEYİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan "İsveç, boşuna uğraşma. Sen benim mukaddes kitabım Kuran'ın yakılmasına, yırtılmasına müsaade ettiğin sürece biz sizin NATO'ya girmenize 'evet' demeyiz. Finlandiya'nın NATO'ya girme konusunda bakışımız olumludur." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'teki skandallara karşı koyduğu sert tepki İsveç basınında büyük etki yarattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylemleri ve eylemleri İsveç gazetelerinde yer aldı.

İSVEÇ BASININDA YER ALAN HABER

63da75c3133cee103f088b98.jpg

İsveç'in gazetelerinden biri olan Expressen adlı gazetede bu konu ile ilgili 'Türkiye NATO'da İsveç'e hayır diyor' başlığı atarak açıklamalar yer verdi. Bu haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin takındığı tavır ve Meclis'te yapmış olduğu konuşmaya yer verildi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU'NDAN TEPKİ

Bu konu ile alakalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yorum yaptı. İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ile ilgili yapmış olduğu açıklamada Finlandiya ile daha az sorunun olduğunu ancak siyasi bir irade ifade etmiş olmalarına rağmen özellikle İsveç'te bu taahhütlerin yerine getireceklerine henüz somut bir adım görülmediğini açıkladı. Yapılan bu üçlü mutabakat ile ilgili olarak ise uygulanması için somut adımlar beklendiğini ifade etti.