Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan seçim açıklaması geldi! Deprem bölgelerinde seçim olacak mı?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan seçim açıklaması geldi! Deprem bölgelerinde seçim olacak mı?

18 Haziran’da yapılması beklenirken 14 Mayıs’a çekilen şimdilerde ise deprem felaketinden ötürü ertelenebileceği düşünülen seçimlere ilişkin yeni açıklamalar geldi. İşte ayrıntılar…

Yeni yıla girildiği an itibari ile siyaset gündemine bomba gibi düşen erken seçim tartışmaları, uzun bir süre boyunca konuşulmaya devam edildi. Normal şartlarda 18 Haziran tarihinde yapılması beklenen ancak sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı neticesinde 14 Mayıs tarihine çekilen 2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri, şimdi de erteleme tartışmaları ile gündeme geldi.

40 bini aşkın vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin hemen ardından gerek siyasiler gerek ise de diğer isimler tarafından gündeme getirilen seçim erteleme mevzusu, AK Partili yetkililerin de gündemine girdi. Bunun üzerine seçimlerin ne zaman yapılacağı, depremden etkilenen vatandaşların nasıl oy kullanacağı merak konusu oldu.

CNN INTERNATIONAL’A KONUŞTU!

Deprem felaketinin ardından CNN International’a konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın hem felaket hem de seçim ile ilgili bilgiler verdi. Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketinin ardından tüm kaynakların seferber edildiğini belirten Kalın, yeni şehirlerin bilimsel kriterlere göre inşa edileceğini burguladı.

CNN International’a yapmış olduğu açıklamalarda cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Kalın, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanı bu kararı tek başına alamaz. Meclis’in bira karar görüş bildirmesi lazım. Ancak günün sonunda Yüksek Seçim Kurulu 10 şehirde seçim olup olmayacağına ilişkin bir karar verecek. 2 milyondan fazla vatandaş deprem bölgesinden ayrıldı. Gittikleri yerlerde nasıl oy kullanacaklarına dair birtakım teknik sorunlar bulunuyor. Ancak seçim tarihine yönelik eğilim, ilerleyen günlerde bir aksilik yaşanmaması durumunda vaktinde yani mayıs ayında yapılması yönünde.”

DEPREMZEDELER NASIL OY KULLANACAK?

cumhurbaskanligi-sozcusu-kalindan-secim-aciklamasi-geldi-deprem-bolgelerinde-secim-olacak-mi.png

Deprem bölgelerinden göç etmeye başlayan depremzedelerin nasıl oy kullanacakları merak edilirken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konuya ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu. Bakan Bozdağ, o açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Kimin, nerede ve nasıl oy kullanacağı, kanunumuzda açıkça yazıyor. O yüzden bu konu ile ilgili olarak yeni bir kanun düzenlenmesine gerek yok. Yüksek Seçim Kurulu’nun bu konuya ilişkin daha önce almış olduğu kararlar var. Herkes meskun olduğu yerde oyunu kullanabilecek. Seçime yönelik listeler askıya çıktığında herhangi bir itirazı olan olursa ona göre oy kullanacak.”