Devlet Bahçeli: HDP vakit kaybetmeksizin kapatılmalıdır

Devlet Bahçeli: HDP vakit kaybetmeksizin kapatılmalıdır

MHP Lideri Devlet Bahçeli, terör örgütüne destek veren HDP'nin seçimden önce hemen kapatılmasına vurgu yaptı.

Devlet Bahçeli: HDP vakit kaybetmeksizin kapatılmalıdır - HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada Hazine destekli mali yardıma geçici süreliğine blokaj getirilmesi ile birlikte dava içeriğinde yer alan terör örgütüne destekten dolayı HDP'nin kapatılmasında geni gelişmeler geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

2023 genel seçimlerine sayılı günler kala siyasi partiler seçim hazırlıklarını bitirme noktasına geldi. Partiler seçim beyannameleri çalışmalarını bitirmesinin ardından direkt ülke geneli seçmenlerle bir araya gelecek miting düzenleyecek.

Anayasa Mahkemesi'ne kapatılma davası görüldüğü esnada başvuru yapan HDP'ye tepki geldi.

'HDP KAPATILMALIDIR!'

Bahçeli, 'Artık her şey ortadadır. Dünya genelindeki hiçbir muhalefet partisi bizdeki muhalefet partileri gibi ülkesine cephe almamıştır. PKK zillet ittifakına destek veriyor mu? Hem de açık şekilde destek veriyor. HDP'nin 'kapatılma davası seçim sonrasında görüşülsün' talebi de adalet ilkelerine tamamen aykırıdır. HDP kapatılmalıdır. Hem de vakit kaybetmeksizin kapatılmalıdır.' ifadelerini kullandı.

HDP KAPATMA DAVA SÜRECİ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partinin kapatılması için açılan davanın seçimden sonra görülmesi için başvuru yapmıştı. Anayasa Mahkemesi dün talep sonrası kararın verileceği tarihi açıkladı.

Kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması talebini Anayasa Mahkemesi, 25 Ocak çarşamba günü görüşecek.

2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi sonrasına dava kararı verilmesi yönünde AYM'ye başvuru talebine sert tepki geldi. AYM, kararı değerlendirme aşaması ardından 25 Ocak'ta karara bağlayacağını açıkladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hükmü üzerine 5 Ocak'ta partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına bloke konulmuştu. Partiye savunma yapmaları içinde 1 ay süre verildi.