Ehliyeti olanlar dikkat! Onu yapmayanlar rekor ceza ödeyecek işte o detay

Ehliyeti olanlar dikkat! Onu yapmayanlar rekor ceza ödeyecek işte o detay

Ehliyeti olanların dikkatine eğer bunu yapmazsanız ödeyeceğiniz ceza çok yüksek olacak.

Ehliyeti olanlar dikkat! Onu yapmayanlar rekor ceza ödeyecek işte o detay: Vergi ve harçlara son dönemlerde üst üste zam geldi. Bu zam vatandaşlar tarafından tepki gördü. Vergilere toplamda yüzde 122 oranında zam yapıldığı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Trafik cezalarına, vergilere ve harçlara gelen zamlar son zamanların en çok konuşulan konularından oldu. Muayenesiz trafiğe çıkmanın 2023 yılındaki ceza tutarını duyanların ağzı açık kalıyor. TBMM gündeminde olan bu konu hakkında Milletvekili Behiç Çelik bazı açıklamalarda bulundu.

Çelik; "İYİ Parti Grup önerimiz araç muayene istasyonlarındaki fahiş artışlara ilişkindir. Değerli arkadaşlar, halkımız uzunca bir süredir yüksek enflasyonun, artan hayat pahalılığının, geçim zorluklarının, işsizliğin, çaresizliğin, umutsuzluğun pençesindedir. Manipülasyonla düşürülen enflasyon yüzde 64 olsa da biz biliyoruz ki sokaktaki enflasyon en az 3 katıdır." ifadelerine yer verdi.

Ayrıca vergi, ceza ve harçlara yapılan zamları da değerlendiren Çelik bu konuda AK parti iktidarının mali politikalarının iflası niteliğindedir diyerek bu konuda eleştiriler yöneltti.

Emekli ve memur maaşlarına yapılan zammın yüzde 30 olduğunu ama buna karşın vergilere yapılan zammın ise yüzde 122 olduğunu ifade eden Çelik yirmi yıldan sonra AK Partinin bütünüyle tükendiğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

ARAÇ MUAYENESİ BU YIL BİN 130 TL OLDU

Aracı olan vatandaşların her yıl bu muayeneden geçmesi gerektiğinin altını çizen Çelik yapılan zamlardan sonra muayene ücretinin güncel fiyatı ile ilg2ili bilgiler verdi; Çelik;

"Muayene ücreti ise enflasyona göre değil, maaş zammına göre değil, bahsettiğim yeniden değerleme oranına göre belirlenmektedir. Bu oran üzerinden yapılan zam sonucunda geçtiğimiz yıl 507 lira olan bir otomobil araç muayenesi bu yıl 1.130 TL'ye yükselmiştir arkadaşlar.

MUAYENESİZ TRAFİĞE ÇIKMANIN CEZASI 951 TL OLDU

Muayenesi geciken her araç için aylık yüzde 5’lik bir gecikme zammı uygulanıyor, muayenesiz trafiğe çıkmanın cezası 951 TL olmuştur." şeklinde ifadelere konuşmalarında yer verdi.