EYT'de son viraj! Teklif bugün Meclis'e geliyor

EYT'de son viraj! Teklif bugün Meclis'e geliyor

Milyonlarca vatandaşın beklediği EYT teklifi bugün Meclis'e intikal ediyor. Düzenlemenin hayata geçmesine kısa süre kaldı.

EYT'de son viraj! Teklif bugün Meclis'e geliyor - Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi bugün Meclis gündemine getiriliyor. AK Parti kurmayları uzun süredir EYT üzerinde çalışmalar yapıyordu. Nihayet metnin son hali bitti. 23 yıllık çözülemez denilen sorun AK Parti hükümetinde çözüme kavuştu. Bu süreçte ilgili bakanlıklar ve konuda yetkili bürokratlar Meclis'te sunum yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu hafta önemli konuları ele almak üzere yoğun mesai harcayacağı haftaya giriş yapıyor. Meclis Başkanlığı'na sunulacak düzenlemede Plan ve Bütçe Komisyonu geçmek üzere incelemeler başlatılacak. Ardından Genel Kurul'da ele alınacak.

Teklifin Şubat ayı sonunda yasalaşması bekleniyor.

EYT İLK EMEKLİ AYLIĞI

EYT düzenlemesinde yaş şartı aranmadan, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan vatandaşlara emeklilik hakkı verilecek. İlk etapta 2 milyon 250 bin kişi emekli edilecek. Şartları yerine getiren diğer 3,5 milyon kişi zaman içerisinde belirli periyotlarla emekli edileceği söyleniyor.

Emeklilik için 5 bin prim günü sayısını tamamlayan, kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl hizmet şartı isteniyor. Emekli olmasına rağmen halen çalışmak isteyenlere de 5 puan SGK destek primi indirim yapılacak.

AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammen Emin Akbaşoğlu, düzenlemenin Şubat ayı içinde hayata geçeceği, ilk emekli aylığını Mart ayında alınacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı EYT düzenlemesinde emeklilikte 2 milyon 250 bin kişi yararlanacak. Zaman içerisinde rakamın 5,7 milyona kadar çıkabileceği konuşuluyor.

Düzenleme Meclis'ten geçtikten sonra 2 milyondan fazla kişinin emekli olunacağı düşünülüyor. EYT'den emekli olacak bir kişinin alacağı en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL olarak belirlendi. Prime esas kazanç sisteminde aylık ortalama kazanç denilen rakam ne kadar yüksek olursa maaşınız da o yönde şekillenir.