Finlandiya Türkiye'ye 4 yıldır uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı!

Finlandiya Türkiye'ye 4 yıldır uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı!

Finlandiya 4 yıldır Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırdığını duyurdu.

Finlandiya Türkiye'ye 4 yıldır uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı: İsveç'te en son yaşanan Kur'an-ı Kerim'in yakılması olayından sonra Türkiye Finlandiya ve İsveç ile NATO görüşmelerini süresiz olarak iptal ettiğini dün açıklamıştı. Bunun üzerine Finlandiya'dan bir hamle geldi. Finlandiya Türkiye'ye yıllardır uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin ve şahsının hedef alınması üzerine İsveç'e kapıyı kapatmıştı. Bunun üzerine Finlandiya'dan dikkat çeken hamle geldi. Buna göre Türkiye üzerinden silah ambargosunun kaldırıldığını açıkladı ve Türkiye'ye silah satışı için lisans verildi.

İsveç'te aşırı sağcı Rasmus Paluden tarafından Türkiye Büyükelçiliğinin önünde Kur'an-ı Kerim'i yakılması üzerine Ankara'nın istediği üzerine bazı kararlar alındı. Türkiye'nin isteği ile İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik talepleri için gerçekleştirilecek olan toplantının süresiz şekilde iptal edilmesi kararı alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için onay verilmeyeceğini açıkladı.

Finlandiya NATO'ya üye olmak isteyen ülkelerden biri. Türkiye'nin bu üyelik için onay vermeyeceğini açıklaması üzerine Finlandiya'dan ambargo açıklaması geldi. Finlandiya Türkiye üzerine 4 yıldan beri uygulamış olduğu silah ambargosunu kaldırdığını duyurdu.

Finlandiya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile 2019 yılından itibaren Türkiye'ye uygulanan silah ambargosunun kaldırıldığı dünyaya duyuruldu.