Google Yeni Güvenlik Açıkları Keşfetti! Samsung Kullanıcılarını Uyardı!

Google Yeni Güvenlik Açıkları Keşfetti! Samsung Kullanıcılarını Uyardı!

Google’ın güvenlik araştırması yapan ekibi tarafından en son yayınlanan blogda, Samsung kullanıcılarına karşı bir uyarı yer aldı. Google, Samsung kullanıcılarını telefonlarının ele geçirilme riskine karşı uyardı.

Dünya teknoloji devi Google, güvenlik araştırma ekibinin yaptığı çalışmalar neticesinde, elde edilen verilere göre Samsung kullanıcılarını uyardı. Google’ın güvenlik araştırması yapan ekibi, Samsung modemlerinde on sekiz adet güvenlik açığı bulduğunu açıkladı.

Teknolojinin herkesin hayatındaki önemi malum. Birçok kişisel işlem için tercih edilen teknoloji, güvenlik açıkları neden ile kişisel bilgilerin de kolay bir şekilde üçüncü şahısların eline geçmesine neden olabiliyor. Bu nedenle, kullanılan bütün teknolojik cihazların güvenlikleri büyük bir önem teşkil ediyor. Google, bu konuda araştırma yapan Project Zero isimli bir ekibe sahip. Project Zero, Samsung’un modemlerinde on sekiz güvenlik açığı bulduğunu açıkladı.

DÖRT GÜVENLİK AÇIĞI TELEFONLARIN ELE GEÇİRİLMESİNE NEDEN OLUYOR

googlein-deprem-uyari-sistemi-nasil-acilir-0984f655.jpg

Google’ın güvenlik araştırması yapan Project Zero ekibi, Samsung’un modemlerinde tam olarak on sekiz adet güvenlik açığı tespit ettiğini açıkladı. Bu on sekiz güvenlik açığının dördünün ise, bilgisayar korsanlarının sadece telefon numarası aracılığı ile telefonları uzaktan ele geçirebilmesine imkan sunduğu ifade edildi. Project Zero, Pixel 6 ve Pixel 7 gibi cihazlara ve Galaxy S22 ile A53’ün bazı modellerine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Aynı zamanda, Exynos modemlerinde, kullanıcının telefon numarası haricinde herhangi bir şeye ihtiyaç duyulmadan, telefonların uzaktan ele geçirilmesine de neden oldu yapılan açıklamalarda yer aldı.

WİFİ ARAMASINI KAPATIN

Google, risk altında olduğunu düşündükleri modeller için alınabilecek önlemin, bu cihazlarda wifi aramasının kapatılması olduğunu açıkladı. Google tarafından riskli olduğu düşünülen cihazlar ise şu şekilde açıklandı;

  • Galaxy S22, M33, M13, M12, A71, A53, A33, A21, A13, A12 ve A04
  • Vivo serisinden; S16, S15, S6, X70, X60 ve X30
  • Exynos W920 yonga setini kullanan giyilebilir cihazlar,
  • Exynos Auto T5123 yonga setini kullanan tüm araçlar