Harp Arge'den büyük atılım

Harp Arge'den büyük atılım

Yazılım ve savunma sanayisi alanında çalışmalarını sürdüren HARP ARGE'nin tasarladığı Drone Savar silahı büyük ilgi gördü.

Geçtiğimiz hafta Jandarma Genel Komutanı Orgenaral Yaşar Güler tarafından da kabul edilen Harp Arge mühendisleri burada drone savar ile ilgili brifing verdiler.

Dünya genelinde sadece 4 ülkenin üretebildiği Drone Savarı Türkiye'de ise 100 yerli yazılım ve mühendislik kullanan Harp Arge üretmeyi başardı.

AĞRILI BILL GATES DEVREDE

Aslen Ağrılı olan ve Torbalı'da yaşayan Yazılım Mühendisi Hüseyin Demir’in de bünyesinde bulunduğu, geçen yıl kurulan Harp Arge, savunma sanayisinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olduğu değerlendirilen insansız sistemler ve bu sistemlerin önlemleri, elektronik harp ve robotik alanlarına yoğunlaştı.

DRONE SAYISININ 2 KATI

Başarılı Mühendis Hüseyin Demir, Dronee Savar’ın ilk kez, Antalya’da gerçekleştirilen G20 Zirvesi için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından istenildiğini, daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan’ın taleplerinin karşılandığını belirtti. Dünyada drone pazarının öngörülemez bir hızla büyüdüğüne dikkati çeken Demir, “Bu pazar aynı zamanda kendisinin 2 katına kadar drone savar pazarını oluşturacaktır. Şu anda bile birçok ülke yasal düzenlemelerle kullanımını sınırlamaya çalışmaktadır. Her gün askeri birliklerimiz yasa dışı kullanımlarla taciz edilmektedir. Fırat Kalkanı Harekâtında dahi DEAŞ drone ile bombalı saldırıda bulunarak 3 askerimizi yaralamıştır. Tüm bu olaylar Drone Savar Silahı’nın ne kadar önemli bir teknoloji olduğunu gözler önüne sermektedir” dedi.

SADAT AŞ ve HARP ARGE'nin genel koordinatörü Sabri Balaman ise şirketin geçen sürede söz konusu teknolojilerin erişilebilir hale getirilmesi, yaygınlaştırılması ve kullanılmasına yönelik çalışmalar yaptığını belirtti. Türkiye’de ilk defa Harp Arge tarafından üretilen Drone Savar Silahı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. Drone Savar, saldırı amacıyla kullanılabilecek drone’lara karşı etkin önleme yapabilecek özellikler taşıyor.

Kaynak: ağrihabergazetesi.net