Hollanda Ankara Büyükelçişi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Hollanda Ankara Büyükelçişi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Hollanda'nın Lahey kentinde Kur'an-ı Kerim hedef alan aşağılık saldırı sonrası Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Hollanda Ankara Büyükelçişi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı - İsveç'ten sonra Hollanda'da Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık yapılmasına provokatif eylemin yapılmasına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Hollanda Büyükelçisini bakanlığa çağırdı.

Avrupa'da son günlerde İslam'a yönelik saldırılar dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırmaya başladı. İslamofobi'nin tekrar gün yüzüne çıktığı batı uygarlığının demokrasi ve insan hakları özgürlüğü çatısı altında alçak saygısız görüntülere izin vermesi İslam coğrafyasında tepki uyandırdı.

İslam karşıtı Pegida grubu Hollanda lideri Edwin Wagensveld, ülkesinin Lahey kentinde Kur'an-ı Kerim'i yırttı. Alçak saldırıya bir örnek gelmesi üzerine provokasyonların önü kesilmeyecek gibi görünüyor. Türkiye'de tepkiyle karşılanan alçak eylem sonrası Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Hollanda Büyükelçisini bakanlığa çağırdı.

'KUR'AN-I KERİM'İ HEDEF ALAN AŞAĞILIK SALDIRIYI LANETLİYORUZ'

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,

'Hollanda’nın Lahey kentinde İslam düşmanı bir şahsın 22 Ocak’ta kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık saldırısını en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsveç'in ardından bu kez Hollanda'da yaşanan ve kutsal değerlere hakaret eden ve nefret suçu içeren bu alçak eylemin, İslam düşmanlığının, ayrımcılığın ve yabancı düşmanlığı'nın Avrupa'da artık sınır tanımadığının açık ilanıdır. Bu eylemler sadece Müslümanların değil, tüm insanlığın temel hak ve özgürlüklerini, manevi değerlerini ve toplumsal hoşgörüyü doğrudan hedef almakta; ayrıca bir arada barış içinde yaşama kültürünü zedelemektedir. Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağırılarak bu iğrenç ve aşağılık eylemi kınadığımız ve protesto ettiğimiz güçlü ifadelerle bildirilmiş, Hollanda’nın bu tür provokatif eylemlere müsaade etmemesi talep edilmiştir. Hollanda makamlarının olayın failine yönelik gerekli işlemleri yapmasını, bu tür hadiselerin tekrarının önlenmesi amacıyla somut tedbirleri hayata geçirmesini bekliyoruz.' ifadeleri kullanıldı.

Avrupa'da artan İslam düşmanlığı karşıt eylemlerinin son bulmayacağı düşünülüyor. 1,5 milyar insanı kışkırtan eylemin devamlılığı geçmiş yıllarda yaşanması istenmeyen görüntülerin tekrar gün yüzüne çıkmasına neden olacak. Olayların büyümemesi saygısızlığın artmaması için Dışişleri Bakanlığı ülkelerle temasa geçmeye başladı.