İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kökünü Kurutma Operasyonu detaylarını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kökünü Kurutma Operasyonu detaylarını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2022'de başlayan 'Kökünü Kurutma Operasyonu' hakkında detayları açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kökünü Kurutma Operasyonu detaylarını açıkladı - Genç çocukları zehirleyen uyuşturucu tacirlerine karşı 2022'de başlatılan operasyona dair genel bilgi paylaşımı geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya'da 181, Ordu'da 25, Isparta 18, Erzincan'da 17 kişinin gözaltına alındığı bilgilerini paylaştı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kent Güvenlik Yönetim Sistemi'nde düzenlenen narkotik operasyonu hakkında basın toplantısı düzenleyen Bakan Soylu, Antalya’da 37’incisini, 38’incisini Erzincan'da, 39’uncusunu Isparta'da, 40’ıncısını ise Ordu’da operasyon gerçekleştirdiklerini söyledi.

'5 AYDIR PROJE PLANLI TAKİP EDİLİYORDU'

5 aylık planla Antalya'daki operasyonla ilgili Bakan Soylu, 'Antalya’da bin 321 polis ve jandarmamız, 24 dedektör köpeğimiz hava araçlarımız ve tüm ekip ve unsurlarımızla birlikte bu operasyon 06.00 da başladı. Aynı şekilde bahsettiğimiz Erzincan, Isparta ve Ordu’da başladı. 4 ilde operasyonlar başarılı şekilde tamamlandı. Antalya’da 187’hedefin 181’i yakalandı, gözaltına alındı. Uyuşturucu satıcısı, imalat iştirak edenler olarak 5 aydır projeli olarak takip ediliyordu. Sürekli sahadayız. Yakalamalarımız uzun süreli projeli takiplerle gerçekleştiriliyor. Projeli takiplerin diğer yakalamalardan farkı takip ve soruşturma, izleme bir çeteyi çökertmek, uyuşturucu satış ağını çökertmektir.' dedi.

Kökünü Kurutma Operasyonu, Türkiye'nin artık geçiş güzergahı olmaktan çıktığı ülkede gençlerimizi zehirleyen tacirlerin önünün kesilmesinde etkili operasyon olmaktan yana küresel pay etkisinin kesildiği önemli etkiler arasında bulunuyor.

'TÜRKİYE AMANSIZ AMANSIZ VE DÜNYAYA ÖRNEK MÜCADELE SÜRDÜRÜYOR'

Bakan Soylu, kökünü kurutma operasyonuyla, 'Aziz milletimizin şunu bilmesini isteriz. Avrupa ve Amerika’da uyuşturucuya karşı pes etmişler. Eroin kullanımı için şırıngayı bedava verirken Avrupa’nın bir çok ülkesinde şu kadar uyuşturucu kullanmak ve satılabilmeyi kendileri salık verirken Türkiye bu konuda amansız ve dünyaya örnek bir mücadele sürdürmektedir. Bunu sürdürmeye devam edeceğiz. Türk polis ve jandarma teşkilatı Mehmetçiklerimiz sınırdaki kahramanlarımız, başsavcılıklarımız bütün birimler hükümetimizin ortaya koyduğu irade ile birlikte amansız ve uyuşturucunun kökünü kurutmak için büyük bir mücadele vermektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları çizdiği vizyon apaçık ortadadır. Biz büyük milletiz çocuklarımızı gençlerimizi uyuşturucudan kurtarmak devletimizin asli sorumluluğudur. Biz bu sorumluluğu yerine getirmek için dünyaya uyuşturucu ile nasıl mücadele edebileceğini kökünün nasıl kurutabileceğini göstermek için bu mücadeleye baş koyduk. Allah bizi milletimize mahcup etmesin.' ifadelerini kullandı.

4 il genelinde 260 şüpheliden 241'ini geçen son operasyonlarda gözaltına alındı.