Muharrem İnce: Yüzde 50 yüzde 50 yapacağız

Muharrem İnce: Yüzde 50 yüzde 50 yapacağız

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Şu anda çalışanların yüzde 32'si kadın. Nüfusun yüzde 50'si kadın olduğuna göre, niye çalışanların yüzde 32'si kadın? Yüzde 50 yüzde 50 yapacağız bunu." dedi.

İnce, Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen mitingde, çiftçiye mazotu 3  liradan vereceklerini söyledi.
 
Öğretmen, polis, astsubay, uzman çavuşlar ile engelli çocukları olan  aileler ve otizmli çocuklar için vaatlerini anlatan Muharrem İnce, "Hedefimiz  büyük, zamanımız dar. Onun için Türkiye'yi bir an önce derleyip toparlamamız  lazım." diye konuştu.İnce, Mustafa Kemal Atatürk dönemindeki dış politikadaki gelişmeleri  anlatarak, şöyle devam etti:
 
"Yeniden dünyada barış, yurtta barış. Yeniden... Bakın, hedefimiz  Avrupa Birliği. ABD ile problemlerimiz var, çözeceğiz. Nasıl Kosova'da, Bosna'da  büyük işler yaptıysak, çözeceğiz. Rusya'yla ilişkilerimiz, 'Soğuk Savaş'  döneminde bile ilişkileri koparmadık, çözeceğiz. Suriye'yle ilişkilerimiz, 4  milyon Suriyeli Türkiye'de ama Suriye'de büyükelçimiz yok, göndereceğiz,  çözeceğiz. Suriye'ye yeni bir anayasa lazım. Suriye'nin toprak bütünlüğü  korunacak. BM gözetiminde Suriye dışında yaşayanlar dahil yeni bir seçim  yapılacak. Bölgede barış, Türkiye'de barış, dünyada barış. Türkiye içinde  herkesle barışacağız. Kavga yok."
 
Eğitim politikasını yeniden organize edeceklerini, bunu toplumun tüm  kesimleriyle uzlaşarak gerçekleştireceklerini dile getiren Muharrem İnce,  "Eğitimde 1 yıl içinde uzlaşmayı sağlayıp yeni bir eğitim modeliyle yola  çıkacağız." ifadesini kullandı.
 
 "Bizim marka oluşturmamız lazım"
 
 İnce, ekonomik verilere de değinerek, ekonomiyi ve adalet sistemini  düzelteceklerini ifade etti.
 
Atamaları liyakata göre yapacaklarının altını çizen Muharrem İnce,  "İsraf ekonomisi değil, insaf ekonomisine geçeceğiz, insaf." dedi.

 

İnce, Türkiye'deki sorunları çözeceklerini vurgulayarak, "Gençler  Vikipedia'yı açacağız, özgürce tweet atacaksınız. İsterseniz cumhurbaşkanını da  eleştireceksiniz, serbest." şeklinde konuştu.
 
Türkiye'deki sektörlerde markalaşma ve teknoloji sorunu olduğunu  savunan Muharrem İnce, "Şimdi ne yapmamız lazım? Gençler beni iyi dinleyin, bu  ülkeyi sizinle birlikte kalkındıracağız. Bizim marka oluşturmamız lazım. Tasarım  yapmamız lazım. Marka, tasarım, teknoloji. Peki bunu nasıl yapacağız? İyi eğitim  alacağız, onun için her sene 10 bin öğrenciyi yurt dışına göndereceğiz. Bunu  yapamazsak önümüzdeki 100 yılı yoksul geçiririz. Siyasetçi gelecek seçimi, devlet  adamı gelecek nesli düşünür. Ben gelecek nesilleri düşünüyorum."  değerlendirmesinde bulundu.

"Kadınların çalışma oranı artacak"
 
İnce, kendi dönemlerinde harcamaları kısıtlayacaklarını, israf  olmayacağını dile getirdi.
 
 Ayrımcılık yapmayacaklarını anlatan Muharrem İnce, "Şu anda  çalışanların yüzde 32'si kadın. Nüfusun yüzde 50'si kadın olduğuna göre, niye  çalışanların yüzde 32'si kadın? Yüzde 50 yüzde 50 yapacağız bunu." dedi.
 
 Endüstri 4.0'la yeni bir dönemin geldiğini belirten İnce, "Akıllı  fabrikalar, insan nesne etkileşimi. Yeni bir dönem. Eğer bu dönemi kaçırırsak 100  yıl fakir olacağız." diye konuştu.
 
 Muharrem İnce, gençleri yurt dışına göndererek güneş enerjisi  konusunda uzman olmalarını sağlayacağını belirterek, gelecek için çalışacaklarını  da aktardı.