Referandum öncesi sistemi devreye soktu!

Referandum öncesi sistemi devreye soktu!

Fransa ve ABD'deki seçimler öncesinde yalan habere engele olamadığı gerekçesi ile büyük eleştiri ve baskı altına alınan Google, yeni bir sistem geliştirerek yalan habere savaş açtı.

İnternette en çok kullanılan arama motorlarından biri olan Google, yalan haber koşunda yeni bir sistem ile kullanıcılarının karşına çıkıyor. İçerik aramaları konusunda oldukça sık kullanılan platform, içeriklerin artmasından sonra bazı sıkıntılar yaşamaya başladı. Bu durumun önüne geçmek içi ise yeni bir sistem geliştirdi.

Bildiğiniz gibi Google Fransa ve ABD'deki seçimler öncesinde yalan habere engel olamadığı gerekçesi ile büyük eleştiri ve baskı altına alınmıştı. Söz konusu olay üzerine teknoloji devi, haberlerin doğruluğunu onaylayabilen bir sistem geliştirerek yalan habere savaş açtı ve bu sistemi birçok ülke kullanıma sundu.

Şimdi ise 16 Nisanda yapılacak referandum öncesi yalan haberle mücadele etmek için Türkiye’ye geldi. Yalan içerikleri doğru içeriklerden ayıklayacak olan sistem Türkiye’deki kullanıcıları yalan haberlerle meşgul olmasını engelleyecek ve tüm kullanıcıları doğru bilinçlendirecek.

Yeni sistem, girilen içeriklerin doğruluğunu derinlemesine bir araştırma sonucunda değerlendirecek. Özellikle haberin doğruluğuyla ilgili değerlendirme ağılarını kullanacak, haberin güvenilirliğini onaylayacak ve kullanıcıya sunacak. Dünya çapında ise bu yetkiye sahip 155 organizasyon varlığını sürdürüyor.

Seçimin hemen öncesinde Türkiye’de bu sistemi devreye sokan Google, yakın zamanda tüm dünyada hayata geçirmeyi planlıyor. Ayrıca içeriklerle de kalmayan teknoloji devi, yalan haber yapan sitelere de yaptırım uygulamayı hedefliyor. 7’den 70’e birçok kullanıcının bu platformu oldukça sık kullanıldığı göz önüne alındığında, Google'ın devreye soktu bu yenilik kullanıcıları yalan haberden uzak tutacak gibi görünüyor.