Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell'den açıklama geldi! Yapmayana mesaj ve aramalar peş peşe gelecek

Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell'den açıklama geldi! Yapmayana mesaj ve aramalar peş peşe gelecek

Türkiye'de mobil hat operatör şirketleri tarafından peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell'den açıklama geldi! Yapmayana mesaj ve aramalar peş peşe gelecek - Türkiye'de mobil hat operatör şirketleri tarafından peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu doğrultuda vatandaşların telefonlarına gönderilen mesaj ve aramalarda bazen çeşitli illegal işlemler yapılabilirken bu süreçte de istenmeyen birçok yerden de mesajlar vatandaşları bulmaya devam ediyor. Bunları engellemek için ise Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell tarafından da açıklamalar yapılıyor.

Zaman zaman bu konu ile ilgili EGM tarafından da siber güvenlik alanında uyarı mesajları gönderilirken bu sefer de detaylar Avaz Türk'te yer alıyor. Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell hat sahiplerini ilgilendiren bu sıcak gelişmelerde tüm detaylar anlık gelişmelerle haberimizde yer ediyor. Vatandaşların vakit kaybetmeden yapması gereken işlemler arasında yer alan önemli konu açıklandı. Yapmayan vatandaşların cep telefonlarına ise istenmeyen mesaj ve aramaların gelebileceği ifade edildi.

Ülke genelinde birçok vatandaşın telefonuna ticari sebeple arama ya da mesajlar geliyor. Bu süreçte dolandırıcılık işlemleriyle de karşı karşıya kalan vatandaşlar geliştirilen yeni sistemler ile birlikte artık daha rahat başa çıkabiliyor. E-devlet giriş ekranı üzerinden Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi üzerinden vatandaşlar kendilerine ulaşan arama ve mesajları engelleyebilirler.

İSTENMEYEN MESAJ ENGELLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR

Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell ya da bu telefon hatlarını kullanan vatandaşlar, e-devlet sistemlerine TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak onay red işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

e-Devlet tarafından gelen uyarılarda vatandaşlara şu açıklamalarda bulunuldu.

Bu hizmeti kullanarak, iletişim adreslerinizi düzenleyebilir, iletişim adreslerinize ait tüm ticari elektronik ileti onaylarınızı görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Ayrıca yeni ileti onayı veya reddi de verebilirsiniz.

Neler görüntülenebilir?

  • Sesli Aramaya Onay Verilen Hizmet Sağlayıcı Sayısı
  • Sesli Aramaya Ret Verilen Hizmet Sağlayıcı Sayısı
  • Kısa Mesaj Gönderimine Onay Verilen Hizmet Sağlayıcı Sayısı
  • Kısa Mesaj Gönderimine Ret Verilen Hizmet Sağlayıcı Sayısı

Hat sahiplerinin kısa işlemler ile birlikte istenmeyen mesajların önüne geçebileceği ifade edildi.