Vatanda ESK'da 'ucuz et' kuyruğunda kilosu 90 TL

Vatanda ESK'da 'ucuz et' kuyruğunda kilosu 90 TL

Yeni yılda zam şampiyonu listesinde ilk sırayı zorlayan kırmızı et fiyatları 200 lirayı aştığı an Et ve Süt Kurumu kasapta 200 lira olan kıymayı 90 liraya satmaya başlaması Ankara'da sabahın ilk saatlerinde ucuz et kuyruğu oluşturdu.

Vatanda ESK'da 'ucuz et' kuyruğunda kilosu 90 TL - Asgari ücret, memur ve emekli maaşına zam artışı vatandaşların rahatlayacağı düşünülürken ne yazık ki fırsatçıların artık vurguna dönüştürdüğü temel ihtiyaç ürünlerindeki fiyat artışına karşın hükümet yetkilileri vatandaşların mağduriyet yaşamaması için kontrolü altında kurumlar aracılığıyla hizmet veren üreticinin ilk elden ulaştığı ürünlerde devasa indirim yaşandı.

Ankara'da sabahın ilk saatlerinde ucuz et kuyruğuna giren tüketiciler kasapta 200 TL olan kırmızı eti Et ve Süt Kurumu'nda uygun fiyata alma yarışına girdi. ESK'da kıymanın kilosu 90 liraya satıldığı belirtildi. Zam üstüne zam gelen kırmızı et fiyatları cebi zorlamaya başladı.

Kırımız et fiyatlarına yılbaşından bu güne kadar kısa sürede 3 kere zam gelmesi vatandaşları zora soktu. Yurt içi piyasada kırmızı et fiyatlarını düşerek etkin çözüm ithalatta bulundu. Macaristan'dan Türkiye'ye 5 bin kasaplık hayvanın ilk partisi geçtiğimiz hafta Edirne'den giriş yaptı. Buradan diğer şehirlere dağıtımı yapılacağı beklenirken, ESK mağazalarında ucuz et kuyruğu haberi geldi.

Kasapta kilosu 200 liraya satılan kıyma ESK'da 90 liraya satıldığı, 230 lira olan kuşbaşı 100, 325 lira olan biftek 135 liraya satıldığı bilgisi paylaşıldı.

Ankara Kızılay'da sabahın ilk saatlerinde kuyruğa giren 1 kilo ile sınırlandırılan satışlarda bir vatandaş, 'Sabah yatağımdan kalktım, geldim burada kuyruğa girdim, fiş aldım şu anda da et almak için bekliyorum. Bu Türkiye'nin hak ettiği bir durum değil. Bizi yönetenler burada gelip durumumuzu görebiliyor mu? Benim sıcak yatağımda olmam lazımdı. Sabah kalkıp, güzelce kahvaltımı yapıyor olmam lazımdı. Yiyip içip geziyor olmam lazımdı. Oysa ben sabahın köründe buraya gelmişim et kuyruğunda bekliyorum, neden? Birer kilo veriyorlarmış onu alıp gideceğiz. Ondan sonra onu 1 ay yemeye çalışacağız. Yurtdışındaki insanların televizyondan yaşamlarını izliyoruz. Neden ben de o ülkenin emeklileri gibi değilim. Neden Meclis'tekiler ucuz yemekler yerken ben gelip burada et kuyruğunda bekliyorum. Yıllarca çalıştım, ülkeme hizmet ettim. Bunu mu hak edecektim ben?' dedi.

Ucuz et almak isteyen vatandaşlar günün ilk saatlerinde ilk iş olarak Ankara Kızılay'da Et ve Süt Kurumu mağazası önünde sıraya girdiği uzun kuyruklara yetişebilmek için fiş ile 1 kilo et alımıyla sınırlama olduğu söyleniyor.