Yeni yılın ilk MGK toplantısı yarın yapılacak

Yeni yılın ilk MGK toplantısı yarın yapılacak

Yarın yeni yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak.

Yeni yılın ilk MGK toplantısı yarın yapılacak - Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yarın Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanıyor. Gündemde yer alacak konu başlıklarıyla birlikte hayata geçirilecek konular ele alınacak.

Irak ve Suriye'nin kuzeyinde terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonların devamlılığı başta olmak üzere bölgesel ve milli güvenlik konusunda stratejik yeni gelişmeler toplantının merkezinde olacağı bekleniyor.

Toplantıda, Pençe serisi operasyonlarında devamlılığın kararlığı neticesinde Cumhuriyetin 100. yılında 29 Ekim'e kadar ülke sınırlarında bir teröristin dahi kalmayacağı aynı zamanda sınır hattı ve ötesinde terörün kökü kazınacağı mesajı masaya yatırılacak. Gündem maddelerinde birincil önemli başlığı terörle mücadele olacağı öngörülüyor.

Geçtiğimiz hafta terör örgütü PKK/YPG mensubu teröristler Suriye kuzeyinde Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'na çok namlulu roket atar saldırısı sonrası terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda Suriye ile 12 senenin ardından üst düzey temasın başlaması da MGK gündemine alınacak.

Sınır hattı güvenliği korunması kapsamında yürütülen faaliyetlerin toplantıda yer alacağı PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletine tehdit oluşturan unsurlara karşı yürütülen operasyonlar toplantıda görüşüleceği öngörülüyor.

Yunanistan'ın özellikle Ege Denizi ve Akdeniz'de Türkiye karşıtı hareketleri sınır ihlalleri ve kabul edilemez tavır ve tutumu ele alınacak. Dış politikanın şekillenmesinde etkili unsurlar görüşülecek. Yunanistan'ın ülke anahtarını ABD'ye teslim etmesi sonrası Ege denizinde silahsızlanması gereken adalara ABD askeri yerleşmesine izin veren silahlanma faaliyetleri ile provokasyonları ele alınacağı diğer önemli konu olacağı tahmin ediliyor. Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeni'de gelişmeler değerlendirilecek.

Tahıl koridoru gelişmeleri, Rusya-Ukrayna savaşında barış için Türkiye'nin çalışmaları, arabuluculuk ve kolaylaştırıcı kalıcı ateşkes konuları görüşüleceği bekleniyor.

Son günlerde İsveç'te Türk milletine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık provokatif eylemlerin ardından NATO'ya üyeliği başvuru kapsamında son gelişmeler toplantıda ele alınacak diğer başlık olacağı söyleniyor.