1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Ankara Büyükşehir’in yönetim anlayışı YAVAŞ yavaş belirginleşiyor: KÜÇÜK işlerden bile BÜYÜK VURGUN!
Ankara Büyükşehir’in yönetim anlayışı YAVAŞ yavaş belirginleşiyor: KÜÇÜK işlerden bile BÜYÜK VURGUN!

Ankara Büyükşehir’in yönetim anlayışı YAVAŞ yavaş belirginleşiyor: KÜÇÜK işlerden bile BÜYÜK VURGUN!

31 Mart 2019’da yapılan Belediye seçimleri ile işbaşına gelen CHP’li Mansur Yavaş yönetiminin, ot temizleme, bahçe sulama ve beton-asfalt yol temizliği gibi kalemleri % 500’den % 800’lere varan fahiş fiyat farklarıyla yaptırdığı ortaya çıktı.

A+A-

Kendisinden önceki yönetimleri ağır yolsuzluk ithamlarıyla suçlayan Başkent’in CHP’li Başkanı Mansur Yavaş’ın, göreve geldikten sonra “küçük iş” diye tabir edilen çalıların hortumla sulanması, yabani ot temizliği, piknik alanlarının temizliği, beton-asfalt yol temizliği gibi işleri, önceki dönemlerden yüzde 500, yüzde 800 gibi fahiş fiyat farklarıyla yaptırdığı ortaya çıktı.

Kendisinden önceki 26 aylık döneme ait kimi iş kalemlerini sadece geride kalan 9 ayda yüzde 800’ü aşkın fiyat farklarıyla ihale ettiği ortaya çıkan Yavaş’ın, kimi kalemlerde “rakam ve kelime oyununa” başvurduğu görüldü.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında bulunan yerlerdeki çalıların hortumla sulanması işinin, 2016-2017-2018’de ayda 4 kez yaptırıldığı öğrenilirken, CHP’li Mansur Yavaş’ın göreve geldikten sonra bu işin ayda 10’a çıkarıldığı, bu yolla ayda 28 bin TL’ye yapılan işin ayda 67 bin TL’ye yaptırılmaya başlandığı belirlendi.

RAKAM OYUNUYLA YÜZDE 551 FİYAT ARTIŞINDAN ABB’NİN ZARARI 688.995 TL

Park ve bahçeler dahil Ankara Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanlarındaki yabani otların temizliği işi de 2016-2017-2018’deki 26 aylık dönemde, toplam 40 bin TL bedel ödenerek yaptırılırken, CHP’li Mansur Yavaş’ın 9 aylık döneminde 728 bin 995 TL bedel ödenerek yaptırıldığı tespit edildi. Yavaş’ın 26 aylık dönemde yapılan iş için 9 aylık dönemde yüzde 551 gibi fahiş bir fazlalıkla ödeme yaptığı görüldü. Mansur Yavaş yönetiminin, işi verirken, 10 TL’lik poz fiyatını 3 TL’ye düşürdüğü ancak önceki dönem ayda en az 4 en fazla 8 kez yapılması istenen işin en az 30 en fazla 60 keze çıkarıldığı, bu rakam oyunu yoluyla da Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin aynı iş için 26 aylık dönemde ödenen bedelden yüzde 551 daha fazla bir bedelle 688 bin 995 TL ödediği öğrenildi.

PİKNİK ALANLARININ TEMİZLİĞİ POZ FİYATI DÜŞÜRÜLÜP % 653 DAHA FAZLA BEDELLE YAPTIRILMIŞ

CHP’li Mansur Yavaş Başkanlığındaki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan piknik alanlarının temizliği işinde de 2016-2017-2018’i kapsayan geçmiş 26 aylık dönemde 12 bin TL’ye yapılan işin, Yavaş’ın 9 aylık döneminde 84 bin TL’yı çıktığı, yüzde 653’e ulaşan fiyat farkının da yine poz rakamları ile aylık hizmet alımı rakamlarında oynanmasından kaynaklandığı görüldü.

BETON-ASFALT YOL TEMİZLİĞİNDE % 874 FARK!

Geçmiş dönemde poz birim fiyatı 10 TL’den aylık en fazla 8 kez yapılan işin, Yavaş’ın başkanlığa gelmesinden sonra 3 TL birim fiyata düşürüldüğü ancak aylık tekrarının 30 ile 60 keze çıkarıldığı öğrenildi. Yavaş’ın işin poz birim fiyatını düşürürken göz boyadığı ancak aylık yapım adedini fahiş rakamlara çıkararak Ankara Büyükşehir’i ciddi zarara uğrattığı belirlendi.

Benzer bir kurnazlığın beton-asfalt yol temizliği işinde de uygulandığı öğrenilirken, geçmiş 26 ayda 20 bin TL bedelle yaptırılan iş için Mansur Yavaş’ın başkanlığa seçilmesinden sonra sadece 9 aylık dönemde % 874 fazla bir fiyatla 175 bin TL ödendiği tespit edildi.

Yavaş yönetiminin geçmiş dönemleri suçlarken kullandığı rakamlarla kendi döneminde oynamalar yaptığı, bu oynamalarla geçmiş 26 aylık dönemde yapılan işlerin toplam bedellerinin yüzde 900'lere yaklaşan fiyat artışlarıyla sadece 9 aylık dönemde yaptırması Ankara Büyükşehir Belediyesi içinde de konuşulurken, AK Parti ve MHP gruplarının tespit edilen bu ZARARLAR konusunda nasıl bir adım atacağı merak ediliyor.

 

AVAZTÜRK Özel

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum