Ankara’da ‘öldü’ denilen emsal ‘muğlak plan tadilatıyla’ mı diriltiliyor?

Ankara’da ‘öldü’ denilen emsal ‘muğlak plan tadilatıyla’ mı diriltiliyor?

AVAZTÜRK’ün Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yeni dönem uygulamalarını takibi sürüyor. Daha önce “RANT” odaklı plan tadilatını belgeleriyle aktarmıştık, şimdi de kafa karıştıran “emsal” kararı gündemde.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın, görevi devraldıktan sonra “Ankara’da rant bitmiştir” diye açıklama yapıp Sincan’da bir sanayi bölgesinde 0,70 olan emsali 2,40’a kadar çıkaran kararının ardından şimdi de “emsal öldü” açıklamasına karşın, emsali “plan tadiliyle” dirilttiğine dair kuşkuları güçlendiren bir karar ortaya çıktı.

Tuna’nın göreve başladıktan sonra, daha önce başkanlık yaptığı Sincan İlçesinin Yeniket Menderes Mahallesi’ndeki 8 ayrı adada (1423, 1428, 1440, 1441, 1442, 1454, 1455 ve 1456) 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliğinde, yüksek katlı yapılaşmanın önünü açan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 13 Aralık 2017 tarih ve 2379 sayılı kararıyla “plan tadiline” gidip, “Ortalama daire büyüklüğü 125 metrekaredir. Konut sayısı ve inşaat alanı aşılmamak kaydıyla farklı nitelik ve büyüklükte daireler yapılabilir” ibaresini eklettirmesine karşın, Sincan İlçesi Fevzi Çakmak Mahallesi 1372 Ada 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 parsallerde 1/1000 uygulama imar plan değişikliğine ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 12 Aralık 2017 tarih ve 2348 sayılı kararında “Bağımsız bölüm sayısı, emsal inşaat alan ve mevcut çıkma haklarının toplamının 125 metrekareye bölünmesi ile hesaplanır. Bağımsız bölüm sayısı aşılmamak kaydı ile farklı nitelik ve büyüklükte konutlar tertip edilebilir” şeklinde plan tadiline gittiği görüldü.

AYNI “AMAÇ”LI İKİ AYRI KARAR İKİ FARKLI İFADE

Öte yandan Tuna’nın göreve başlamasından sonra Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 13 Aralık 2017 tarih ve 2379 sayılı kararı ile bir kısmı Hacı Tanık’a bir kısmı da Aysel Kavacıklı’ya ait 6 adada 3 katlı imar uygulaması yerine kat sayısı sınırının kaldırdığı, blokların birbirine yaklaşım mesafesinin “H/2 şartı aranmaz” ibaresiyle ortadan kaldırdığı da belirlendi.

Tuna’nın, peş peşe iki günde alınan iki ayrı kararda plan tadilatı kapsamında plan dipnotlarına eklenen ibarelerden birinde “Konut sayısı ve inşaat alanı aşılmamak kaydıyla farklı nitelik ve büyüklükte daireler yapılabilir” gibi net ifadeler kullanılırken bir diğerinde “Bağımsız bölüm sayısı aşılmamak kaydı ile farklı nitelik ve büyüklükte konutlar tertip edilebilir” ibaresini öne çıkarılmasına göz yumması “öldü” dediği emsali “muğlak dipnot ifadeleriyle diriltmeye çalışmak” şeklinde değerlendirildi.

 

abb_emsal_1.jpg

 

abb_emsal_2.jpg

 

 

İşte geçtiğimiz günlerde AVAZTURK’ün gündeme getirdiği “Ankara’da rant bitmiştir” diyen Tuna’dan ‘emsali’ olmayan RANT kararı başlıklı o haber…

“Ankara’da rant bitmiştir” diyen Tuna’dan ‘emsali’ olmayan RANT kararı

AVAZTÜRK Özel