1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. BBC’den Türkiye’yi eleştiren haber
BBC’den Türkiye’yi eleştiren haber

BBC’den Türkiye’yi eleştiren haber

İngiltere’nin önde gelen medya kanallarından BBC News 1 Mart 2018 tarihinde yayınlanan raporda, Türk kadınlarının, is ve çalışma hayatına yönelik haklarını koruyabilmesi niyetiyle, Türk gelenek ve göreneklerine meydan okuduğunu’ bildirildi.

A+A-

BBC Türkiye muhabiri Mark Lowen tarafından hazırlanan çalışma, BBC’nin uluslararası alanda yaygınlaşmış geniş kapsamlı takipçileri tarafından büyük bir ilgiyle karşılanırken; Türkiye’deki politik-ekonomik ve sosyal gidişata dair acımasız eleştirilerde bulunan kitlelerin, ülkeye dair olumsuz yorumlarına ise bir yenisini daha ekledi.

Çalışmada vurgulanan ana temalar arasında, geleneklerini kutlayan Türkiye’de, bazı Türk kadınlarının ‘çalışmayışları, dolayısıyla yalnızca ev ve aile içi islerle uğraşıyor oluşları nedeniyle, ülkenin, toplumsal ve ekonomik olarak geride tutulduğunu’ vurguladıkları belirtildi.

Türkiye'deki kadınların sadece% 34'ünün çalışma hayatına dahil bulunduğu ve bu oranın, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD)’nin 35 endüstrileşmiş ülkeleri arasındaki %63’lük ortalama oranından çok daha düşük olduğu ifade edildi.

BBC haberi uyarınca, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eleştirenlerin, ülkedeki durumun kötüleştirdiğini vurgulayışları’ da belirtilmektedir. TC Başkanının, daha evvelki açıklamalarında ‘kadınları en az üç çocuğa sahip olmaya çağırması ve doğum kontrolünü "ihanet" olarak nitelendirmesi’ ise tekrara gündeme getirildi.

Çalışmada, Türkiye’nin halen, sağlık hizmetlerine erişim, eğitim düzeyi, ekonomik katılım ve siyasi güçlendirme konularına dair, Dünya Ekonomik Forumunun cinsiyetler arası aralık endeksinde gösterilen 144 ülke arasından 130. sırada bulunduğu hatırlatırdı.

Türkiye’deki genel eğilimin, muhafazakâr değerlerin ve dinin her zamankinden fazla egemen olduğu ve ülkenin, giderek artan bir ataerkil topluma doğru ilerlediği, ifade edilirken, ayni esnada kadına karsı takınılan kültürel değerlendirme ile aile/ev içi şiddetin ciddiyet tekrar gündeme getirildi.

BBC haberde, Türkiye'de kadınların yaklaşık% 40'ınin fiziksel tacizlere muzdarip kaldığı; bununla alakalı olaylarda, ülkede yılda 300-400 kişinin ölündüğüne işaret edildi. Resmi istatistiklerin 2003 ve 2010 yılları arasında bildirilen aile içi şiddet olaylarında % 1.400'lük bir artış olduğunu gösteriyor oluşu, BBC tarafından kamuoyuna açıklanırken; konuyla alakalı olarak ise TC hükümetinin, ‘kadınların ön plana çıkmaya teşvik edilmesinin artısı dolayısıyla, söz konusu şiddet olaylarının yükselebileceğini’ ima edişi yansıtıldı.

BBC’nin söz konusu haberine dair ayrıntılı bilgi edinmek isteyen takipçilerimiz, AVAZ TURK ile bağlantıya geçebilirler.

 

AVAZTURK

İŞTE SÖZKONUSU HABERİN LİNKİ

http://www.bbc.com/news/world-europe-43197642

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.