Bu besinleri tüketmeye özen gösterin! İşte kalp krizi riskinizi azaltacak o besinler!

Bu besinleri tüketmeye özen gösterin! İşte kalp krizi riskinizi azaltacak o besinler!

Kalp krizi nedeniyle dünyada her yıl birçok kişi hayatını kaybediyor. Kalp krizi riskinin düşürülmesi için tüketilen gıdalara dikkat edilmesi büyük önem taşıyor. Kalp-damar sağlığının korunması adına sağlıklı beslenmek gerekiyor.

Kalp krizi, dünya genelinde her yıl birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Genetik faktörlerin yanı sıra, kalp krizi riskinin artmasına neden olan etmenler arasında sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve hareketsiz bir yaşan tarzını benimsemekte yer alıyor.

Uzmanlar, kalp sağlığının korunması adına besin takviyelerinin oldukça önemli olduğunu sürekli dile getiriyor. Kalp ve damar sağlığının korunması adına tercih edilecek gıdalar hayati öneme sahiptir. Tüketilen sağlıksız gıdalar kişilerin, kalp krizi riskinin artmasına neden olmaktadır. Kalp krizini etkileyen beslenme, hareketsizlik ve stres gibi birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle de müdahale edilebilecek faktörler arasında, beslenme ve düzenli egzersiz.

HER GÜN CEVİZ TÜKETİN

ceviz-yagi.jpg

O zamanlar günde bir avuç ceviz yemenin kalp sağlığını koruduğunu ve kolesterol seviyesini düşürdüğünü açıkladı. Kalp atar damarlarındaki iltihaplanmaya karşı koruma sağlayan ceviz aynı zamanda birçok hastalığı da önlemektedir. Gün içerisinde ceviz tüketimi ara öğünlerde tercih edilebilir. Zeytinyağı da kalp sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Antioksidan açısından oldukça zengin olan zeytinyağı kalp damar sağlığını korumaktadır. Uzmanlar, mutlaka salatalarda zeytinyağının kullanılmasına öneriyor.

HAFTADA İKİ KEZ BALIK YİYİN

balik.jpg

Kalp sağlığının korunmasına katkı sağlayan Omega 3, özellikle somon balığında yer alıyor. Somon balığının haftada 2 porsiyon olarak tüketilmesi kalp ritmi bozukluklarını düzenliyor ve kan basıncında olması gerektiği seviyeye getiriyor. Kötü kolesterolün düşürülmesi ve kan basıncının düşürülmesi için portakal tüketimi oldukça önemlidir ve içerisindeki potasyum da tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Uzmanlar günde bir bardak portakal suyu içilmesini tavsiye ediyor. Antioksidan açısından zengin olan kiraz ve vişnenin de günde bir avuç tüketilmesi, vücudun toksinlerden arınmasını, kolesterol ve kan şekerinin düşürülmesini sağlamaktadır. Ev yapımı yoğurdun tüketilmesi de yüksek tansiyonu kontrol edilmesini ve dolayısı ile kaç sağlığının korunmasını sağlamaktadır.