1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Bu kafa sadece FETÖ'ye hizmet eder: KHK mağduru Mazılıgüney'in Avukatlık Ruhsatı'nın iptali için alelacele başvuru!
Bu kafa sadece FETÖ'ye hizmet eder: KHK mağduru Mazılıgüney'in Avukatlık Ruhsatı'nın iptali için alelacele başvuru!

Bu kafa sadece FETÖ'ye hizmet eder: KHK mağduru Mazılıgüney'in Avukatlık Ruhsatı'nın iptali için alelacele başvuru!

Hak ve özgürlüklerin genişletilmesi temalı Yargı Reform Paketi hazırlayan Adalet Bakanlığı bürokratlarından tepki çeken hamle. Haksız yere ihraç edilen Levent Mazılıgüney’in Avukatlık ruhsatının iptali için apar topar dava açtılar.

A+A-

Hatalı ByLock tespitiyle ihraç edilip ByLock tespitlerindeki hataların ortaya çıkarılmasına yönelik mücadeleleriyle kamuoyuna malolan Mazılıgüney kardeşlerden Levent Mazılıgüney’in Avukatlık Ruhsatının iptali için Adalet Bakanlığı bürokratlarının Nöbetçi İidare Mahkemesine iptal başvurusunda bulunmasının yankıları sürüyor.

Alelacele Nöbetçi İdare Mahkemesine yapılan başvuru ile, infaz rejiminin yeniden düzenlenmesinden tutun hak ve özgürlüklerin genişletilmesine kadar bir çok konuda radikal reformlar içeren Yargı Reformu Paketi hazırlayan Adalet Bakanlığının bürokratik aklında değişen bir şey olmadığı ortaya çıktı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda Mühendis Binbaşı olarak görev yaparken, kardeşlerinden birisi ByLock kullandığı iddiasıyla açığa alınınca Nisan 2017’de KHK ile ihraç edilen Levent Mazılıgüney aynı zamanda hukukçuydu. Kardeşinin ByLock kullandığı gerekçesiyle TSK’dan ihraç edilen Mazılıgüney ile ilgili ihraçtan sonra başlatılan soruşturmada savcılık takipsizlik kararı verdi.

maziliguney_takipsizlik.jpgKardeşleri 15 Temmuz ihanetine iştirak sebebiyle FETÖ’den tutuklu olduğu halde büyükelçi ya da Bakan yapılanlar bir yanda dururken, kardeşinde hatalı ByLock tespiti yapıldığı için KHK ile ihraç edilen Levent Mazılıgüney ile ilgili yürütülen soruşturmada Savcılık, “Şüpheli hakkında kardeşinin telefonunda Bylock tespiti edilmesi nedeniyle Milli Savunma Bakanlığı'ndaki Hava Mühendis Binbaşı görevinden ihraç edilmesi nedeniyle FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan evrak düzenlenmiş ise de yapılan soruşturma sonucunda; 2 Ocak 2018 tarihli Bylock sorgusunda, şüphelinin Bylock kullanıcısı olmadığı tespit edilmiştir. Siber Suçlar raporunda yapılan incelemede, FETÖ-PDY terör örgütüne ait bir bulguya rastlanmadığı tespit edilmiştir. Şüphelinin FETÖ/PDY örgütü mensubu olduğuna ilişkin başlangıçtaki iltisak tespiti haricinde soyut iddiadan başka delil ve şüphe bulunmadığı, suç ve suç unsuruna rastlanmadığı; Açıklanan nedenlerle şüphelinin üzerine atılı suçların yasal unsurları itibarıyla oluşmadığı anlaşıldığından” KAMU ADINA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI kararı verdi.

maziliguney_takipsizlik_baro.jpgLevent Mazılıgüney, bu karar sonrasında Avukatlık Ruhsatı almak için Ankara Barosu’na başvuruda bulundu. Hakkında açılan FETÖ soruşturmasında takipsizlik kararı verilen Mazılıgüney'in ilk başvurusu, Türkiye Barolar Birliği tarafından reddedildi. Ankara 23. İdare Mahkemesi'nin, “Avukatlığın kamu görevi değil kamu hizmeti olduğuna” yönelik kararının ardından Avukatlık ruhsatı için tekrar Türkiye Barolar Birliği'ne başvuran Mazılıgüney, onay aldı. Ancak Adalet Bakanlığı, Mazılıgüney'in ruhsat başvurusunu “KHK ile ihraç edilmiş olmasını” gerekçe göstererek uygun bulmadı ve yeniden değerlendirmek üzere Türkiye Barolar Birliği’ne geri gönderdi.

Barolar Birliği, Levent Mazılıgüney'e yönelik kararında ısrarcı olarak, UHAP sistemindeki başvuru aşamasını "Bakanlık Onay" olarak belirtti.

Bu gelişme sonrasında Mazılıgüney, 2 Ekim'de Ankara Barosu'nda düzenlenen törenle cübbesini giyip ruhsatını Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan'ın elinden aldı.

Büyük bir haksızlık giderildiği düşünülürken, Adalet Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne başvurarak, “Türkiye Barolar Birliği'nin Mazılıgüney'e ruhsat verilmesi yönündeki ısrar kararının yürütmesinin durdurulmasını ve ardından iptal edilmesini” talep etti.

Bakanlık bürokratlarının bu hamlesi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün hak ve özgürlüklerin genişletilmesi yönündeki iyi niyet temelli kararlılığına, bu yönde reform paketi hazırlığına ve FETÖ ile mücadelenin kamu vicdanını yaralayan mağduriyetlere evrilmesini önleme çabasına da darbe vurmuş oldu.

Bakan Gül’ün, hemen her fırsatta vurgu yaptığı “masumiyet karinesi” ve “suç ve cezanın şahsiliği” ilkesi doğrultusunda yapılan bu “iptal” başvurusunun geri çekilmesi noktasında irade sergileyip sergilemeyeceği merak ediliyor.

AVAZTÜRK

gaziantep_rmkale_su_sporlari_avazturk-031.jpg

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.