CHP’nin ekseni kaydı! Takiye üstüne takiye

CHP’nin ekseni kaydı! Takiye üstüne takiye

AK PARTİ ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin oluşturdukları Cumhur ittifakı CHP’nin eksenini kaydırdı.

Genel ve cumhurbaşkanı seçiminde HDP’den İyi Parti’ye, SP’den DSP’ye kadar ittifak arayışına giren CHP, yerel seçimde Ankara’da “Milliyetçi”, “İstanbul’da ise “Kürt” seçmenin gözüne girecek isimlerin peşine düştü.

İZMİR MARŞI VE MEGRİ MEGRİ YANYANA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi yaşamını belirleyecek olan 2019 yerel seçimleri birbirine benzemeyen parti ve kişileri yan yana gelmesine zemin hazırladı. CHP Genel Merkezi’nde yerel yönetimler konusunda uzman kişilerden oluşan bir komisyon kuran Kemal Kılıçdaroğlu, yapılan seçmen profili çalışmaları ve analizlerde Ankara’da Milliyetçi-Muhafazakar”, İstanbul’da ise Kürt kökenli seçmenin tercihini göz önünde bulundurma kararı aldı.

MANSUR YAVAŞ LİSTE BAŞI

CHP’nin Ankara büyükşehir belediye başkan adayları arasında ilk sıraya yine MHP kökenli Mansur Yavaş yerleşti. Bir önceki yerel seçimde Ankara adayı olduktan sonra kazanamayınca partiden istifa eden Mansur Yavaş ismi üzerinde soru işaretleri oluşurken, Levent Gök, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile Kılıçdaroğlu’nun en büyük rakibi Yalova Milletvekili Muharrem İnce de yarışa girmesi beklenen isimler arasındaki yerlerini aldı.

İSTANBUL’A SÜRPRİZ İSİM

Öte yandan CHP’de milletvekillerinin gözlerini diktiği yer İstanbul oldu. İlhan Kesici, Abdüllatif Şener, Akif Hamzaçebi, Gürsel Tekin ve Mahmut Tanal isimleri konuşulurken, kulislerde HDP’ye yakın bazı isimler de dillendirilmeye başlandı. Liste başına Gencay Gürsoy yerleşirken, Rıza Türken’in adını dillendirenlerin de bir hayli fazla olmaları dikkat çekti.