1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Danıştay, Maarif Müfettişi Mülakatlarının TÜMÜ için YÜRÜTMEYİ DURDURMA kararı verdi!
Danıştay, Maarif Müfettişi Mülakatlarının TÜMÜ için YÜRÜTMEYİ DURDURMA kararı verdi!

Danıştay, Maarif Müfettişi Mülakatlarının TÜMÜ için YÜRÜTMEYİ DURDURMA kararı verdi!

MEB Teftiş Kurulu’nun 3 Ocak 2017-17 Şubat 2017 tarihleri arasındaki Bakanlık Maarif Müfettişi alımına yönelik gerçekleştirdiği ve FETÖ’cülerin listelere sızdığı tartışmalarına sebep olan tüm mülakat sınavlarının yürütmesinin durdurulması kararı verildi.

A+A-

Yaşanan çarpıklıklar ve hukuka aykırı yöntemleri Türkiye kamuoyuna ilk kez AVAZTÜRK’ün duyurduğu Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın 2017 yılı başlarında yaptığı Bakanlık Maarif Müfettişliği alımına yönelik mülkatlarının tümü için Yürütmeyi Durdurma (YD) kararı verildi.

 

meb_mufettis_iptal1.jpg

 

Danıştay İkinci Dairesi, adaylardan Mahmut Demir adına Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 14 Aralık 2016 gün ve 14140378 sayılı onayıyla yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Bakanlık Maarif Müfettişliği Mülakat ve Atama Kılavuzu”nun İptali ve Yürütmenin Durdurulması istemiyle açtığı davada, “03/01/2017-17/02/2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen tüm mülakat sınavlarının yürütmülmesinin durdurulmasına” karar verdi.

Danıştay İkinci Dairesi’nin 2017/1362 Esas numaralı davanın, 13 Şubat 2018 tarihli oy birliği ile alınan kararında, “03/01/2017-17/02/2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Maarif Müfettişliği mülakatında davacının yeterli puanı alamaması ve kadro yetersizliği nedeniyle atanamamasına ilişkin işlem ile anılan tarihler arasında tüm mülakat sınavları yönünden;

Hukuka aykırılığı saptanan 2016 Yılı Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Bakanlık Maarif Müfettişi Mülakat ve Atama Kılavuzuna dayalı olarak, 03/01/2017-17/02/2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Maarif Müfettişliği mülakatında davacının yeterli puanı alamaması ve kadro yetersizliği nedeniyle atanamamasına ilişkin işlem ile anılan tarihler arasında gerçekleştirilen tüm mülakat sınavlarında hukuka uyarlık görülmemiştir.

Öte yandan, hukuka aykırılığı tespit edilen işlemlerin uygulanması halinde telafisi güç zararların oluşmasına sebebiyet vereceği kanaatine varılmıştır” şeklindeki ifadeler dikkat çekti.

 

meb_mufettis_iptal2.jpg

 

meb_mufettis_iptal3.jpg

Danıştay İkinci Dairesi, 2016 Yılı Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Bakanlık Maarif Müfettişi Mülakat ve Atama Kılavuzunun yürütülmesinin durdurulmasının istemi yönündeki talebi ise reddetti.

Danıştay’ın bu kararından sonra Milli Eğitim Bakanlığı ve MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

AVAZTÜRK Özel

 

MEB’de “ben yaptım oldu” KAOSU: Yargı “Maarif Müfettişi Mülakat ve Atama Klavuzu”nu TÜMDEN iptal etti

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.