Deprem bölgelerinde 'SALGIN' alarmı: Tifo, Kolera, dizanteri, Koronavirüs ve...

Deprem bölgelerinde 'SALGIN' alarmı: Tifo, Kolera, dizanteri, Koronavirüs ve...

Deprem bölgelerinde sağlıksız yaşam koşulları ve kalabalık ortamda çokluu yaşam sebebi ile yeni salgınlar oluşumu başladığı uzmanlar tarafından uyarılıyor. İşte detaylar...

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın deprem bölgelerindeki çoklu yaşam sebebi ile kalabalıkların neden olduğu yeni salgın hastalıkların başlayacağına ilişkin önemli duyurularda bulundu.

641bfd8850acca2a28814a45.jpg

Prof. Dr. Yalçın, deprem bölgelerinde leptospira cinsi bakteriyle enfekte olmuş hayvanın idrarıyla kirlenmiş su veya toprağa temas edilmesiyle bulaşan, 'bataklık ateşi' olarak bilinen weil hastalığına maruz kalabileceğini belirterek, "Vahşi hayvanlarda, fare gibi kemirici hayvanlarda weil hastalığı görülebilir. Hastalık karaciğer, böbrek yetmezliğine neden olabilir" dedi.deprem-1994124.jpg

Açık alan yaşamı sebebi ile depremzedelerin koşullarının salgın hastalıklara neden olabileceği hususunda uyarılar yapan Yalçın kişisel hijyen ve temizliğe dikkat çekerek maske kullanımının önemini vurguladı.

TİFO, KOLERA, DİZANTERİsalgin-1.webp​​​​​​​

Prof. Dr. Yalçın, el yıkamanın önemine dikkat çekerek, 'Yemek öncesi sonrası tuvalet ihtiyacının karşılanması sürecinde el hijyeni çok önemli. İkinci grup hastalık daha çok koşulların yetersiz olduğu bölgede, tuvalet ihtiyacının karşılandığı yerlerin yetersizliği gibi durumlardan dolayı hijyene dayalı hastalıklar oluşabilir. Mide bağırsak sisteminde gelişebilecek hastalıklara dikkat edilmeli. Bölgede tifo, kolera, dizanteri gibi riskler olabilir. Virüslerin oluşturduğu ishal vakaları görülebilir.' ifadelerini kullandı.