1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. ‘Devlette devamlılık esas’ Ankara Büyükşehir’de ise Yavaş ve Tuna’nın ‘adamı’ Bakkalbaşıoğlu’mu?
‘Devlette devamlılık esas’ Ankara Büyükşehir’de ise Yavaş ve Tuna’nın ‘adamı’ Bakkalbaşıoğlu’mu?

‘Devlette devamlılık esas’ Ankara Büyükşehir’de ise Yavaş ve Tuna’nın ‘adamı’ Bakkalbaşıoğlu’mu?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığında yaşanan değişimden sonra Mustafa Tuna’nın izlediği politika, AK Parti’nin Ankara’daki oy potansiyeline darbe vurmaya devam ediyor. Tuna, şimdi de müteahhitlerin kesinleşen alacaklarına ‘ceza’ kesintisiyle gündemde.

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini geçtiğimiz yıl Kasım ayı başlarında devralan Mustafa Tuna’nın, göreve geldiğinden bu yana izlediği politikalar muhalefetten alkış alırken AK Parti cephesinde derin endişelere sebep olmaya devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde hemen bütün tartışmaların odağında iki isim öne çıkıyor; biri Basın Yayın Dairesi’nin başına getirilen Adnan Yuva diğeri de Başkan Danışmanlığı dışında ne gibi bir resmi sıfatı olduğu bilinmeyen ve 2014 Mahalli İdareler Seçimlerinde CHP adayı Mansur Yavaş’a yakınlığıyla bilinen Hakan Bakkalbaşıoğlu.

KESİNLEŞMİŞ ALACAKLARA KEYFİYET “CEZASI”

Mustafa Tuna’nın kamuoyuna yaptığı açıklamalarla AK Parti’yi zorda bırakan ve muhalefetin AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef almasına sebep olan hatalarının, Basın Yayın Dairesi’nin başına getirdiği Adnan Yuva’nın yönlendirmelerinden kaynaklandığı konuşulurken, Mansur Yavaş’ın kadim dostu da olan ve halen Tuna’ya en yakın isimlerden biri olarak bilinen Hakan Bakkalbaşıoğlu ise hakkedişleri kesinleşmiş müteahhitler ve Büyükşehir Belediyesi’ne iş yapan tedarikçilerin alacaklarının ödenmemesi konusundaki “keyfi” tutumlarıyla gündemde.

Bir tarafta “devlette devamlılık esastır” ilkesi varken, Tuna’nın göreve geldikten sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde devamlılığın yerini “keyfiyetin” aldığı konuşuluyor.

İşte AVAZTÜRK’ün Büyükşehir kaynaklarıyla yaptığı görüşmeler ve yaptığı araştırmalar sonrasında tespit ettiği, Mansur Yavaş’a yakınlığıyla nam salan, şu an ise Mustafa Tuna’nın en yakınındaki isimlerdin biri olan Hakan Bakkalbaşoğlu’na dair cevabını arayan sorulardan bazıları:

 

- Hakan Bakkalbaşoğlu’nun Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne iş yapmış müteahhitlerin, onaylanarak kesinleşmiş hakkedişlerden doğan tüm alacaklarına karşılık fahiş rakamlarda “ceza” kestiği doğru mudur?

- Bakkalbaşıoğlu’nun “ceza” kesecek yollar tıkandığında müteahhitlerin hakkedişlerini aylarca masasında beklettiği iddialarının doğruluk payı var mıdır?

- Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne iş yapan müteahhit ve taşeronların AK Parti çevrelerinden oluştuğu bilinirken, Mansur Yavaş’a yakınlığı herkesçe malum olan Hakan Bakkalbaşıoğlu’nun müteahhit ve taşeronlara yönelik bu tutumu, bu insanlar ve çevresini AK Parti’den soğutmaya yönelik ir hamle midir?

- Hakan Bakkalbaşıoğlu’nun, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne iş yapan müteahhitler ve taşeronların ödemelerinden işlerin ilerleyişine kadar her kademedeki müdahalelerinin işleri yavaşlatmaya yönelik olduğu, bunun da Mart 2019’da yapılacak olan Belediye Seçimlerini AK Parti açısından olumsuz etkilemeye yönelik bir strateji olduğu iddialarının aslı var mıdır?

- Onaylanmış hakkedişinden kaynaklı alacağı olan müteahhit ve taşeronlardan Ankara Büyükşehir’e iş yapmaya devam eden firmalara kadar herkesin, sorununun çözümü için adres olarak gösterildiği öne sürülen Hakan Bakkalbaşıoğlu’nun, bu kişilerle olan görüşmelerinde “ekonomik kriz” algısına hizmet eden tutum ve davranışlarda bulunup sözler sarfettiği iddiaları doğru mudur? Doğruysa buradaki amaç “ekonomik kriz algısının” toplumda yayılmasına ve AK Parti düşmanlığının yayılmasına hizmet etmek midir?

- Hakan Bakkalbaşıoğlu’nun iş yapan mevcut müteahhitlerin alacaklarını ödemeyerek ya da ceza keserek Ankara’da yapılan işleri durdurmaya çalıştığı, yarım kalan imalatlar ve durdurulan işlerden dolayı AK Parti’nin Ankara’daki ezici üstünlüğünü törpülemeye çalıştığı, vatandaşların AK Parti’den nefret etmesinin yolunu açtığı doğru mudur?

- Bir çok müteahhit ve şirketin kesinleşmiş hakkedişlerinin ödenmesine engellediği, kesinleşmiş alacaklara “ceza” kesme yöntemiyle tırpan vurduğu iddia edilen Hakan Bakkalbaşıoğlu’nun, kimi şirketler ve müteahhitlerin ödemesini ise geciktirtmediği iddia ediliyor. Bakkalbaşıoğlu’nun alacaklarının ödemesi konusunda sıkıntı yaşamayan şirketler ya da müteahhitlerle herhangi bir bağlantısı var mıdır?

- Bir yandan mevcut müteahhitlerin ödemeleri yapılmazken aynı işlerle ilgili yeniden ihaleye çıkılmış mıdır? Çıkıldıysa bu ihalelerden iptal edilen var mıdır? Varsa bu iptalin gerekçesi ihalelerin “hedeflenen kişi/firmalar” yerine başkalarının alması mıdır?

- En can alıcı olan ve Ankara Büyükşehir Belediye bürokratları arasında kulaktan kulağa yayılan soru ise; Hakan Bakkalbaşıoğlu’nun, göreve geldiğinden bu yana, kadim dostu olan Mansur Yavaş’ın olası adaylığı sürecinde yapacağı konuşmalar için hazırlık yaptığı iddiası…

 

mansur_bakkalbasioglu_avazturk.jpg

 

Peki Mustafa Tuna’nın en yakınındaki isimlerden biri olan Bakkalbaşıoğlu’nun, eskimeyen dostu Mansur Yavaş’ın, adaylığı durumunda AK Parti’ye karşı kullanacağı seçim propagandası için Ankara Büyükşehir Belediyesi içinden bilgi-belge aktardığı iddiası doğru mudur?

Seçim öncesinde AK Parti açısından büyük risk taşıyan ve özellikle AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan tarafından takip edilmesi gereken bu sorular AVAZTÜRK’ün değil Ankara Büyükşehir Belediyesi üst düzey bürokratları arasında artık yüksek sesle dile getirilen ve Ankaralı’nın da cevap beklediği sorular.

AVAZTÜRK herkes sessiz kalsa da bu soruların cevaplarını aramaya devam edecektir.

TUNA’NIN GÖREVE GELDİĞİNDEN BU YANAKİ UYGULAMALARI VE SEBEP OLDUĞU TARTIŞMALAR AK PARTİ’YE ZARAR VERDİ

Hatırlanacağı üzere Tuna, göreve gelir gelmez personele yönelik uyguladığı politikalar ve işten çıkarmalar nedeniyle AK Parti çevrelerinde, “Görevi CHP’li bir Başkan devralsa bu kadarını yapmazdı” şeklinde değerlendirmelere sebep olmuş, kamuoyuna yansıyan tepkiler üzerine, “işçiyle/personelle uğraşmaması” yönünde sert uyarıya maruz kalmıştı.

Görevi kendi partisine mensup bir isimden devraldığını “unutan” Tuna, “imar rantı” ve “emsal artırımı” çıkışlarıyla da muhalefetin eline kozlar vermiş, ancak yaptığı açıklamaların tam aksi yönde kararlara imza attığı, sanayi bölgeleri dahil kimi alanlarda yüzde 800 lere varan emsal artırımları yaptığı ortaya çıkmıştı. Tuna’nın kendisinden önceki döneme dair ithamda bulunduğu emsal artırım kararlarında da olumlu oy kullandığı öğrenilmişti.

Tuna son olarak “hafriyat gelirleri” konusunda yaptığı açıklamalar ile kamuoyunda büyük tartışmalara sebep olmuş, AK Parti, Cumhurbaşkanlığı ve AK Parti tabanından gelen tepkiler üzerine bu açıklamasından geri adım atmıştı.

Tuna’nın, AK Parti Genel Merkezi ve Cumhurbaşkanlığı’nda büyük rahatsızlığa sebep olan ‘hafriyat geliri’ ile ilgili çıkışının faturasının ise Harfiyat Müdürü Murat Duvarcı’ya kesildiği ortaya çıktı. Duvarcı’nın Tuna tarafından görevden alındığı öğrenildi.

 

AVAZTÜRK

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.