1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Erdoğan’ın ‘kılıç artığı’ açıklaması 26 Nisan kumpasının KHK evresini çökertti mi?
Erdoğan’ın ‘kılıç artığı’ açıklaması 26 Nisan kumpasının KHK evresini çökertti mi?

Erdoğan’ın ‘kılıç artığı’ açıklaması 26 Nisan kumpasının KHK evresini çökertti mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin dünkü TBMM Grup toplantısında yaptığı açıklamaların, 26 Nisan 2017 günkü açığa alma listesinde yer alan mağdur polisler için kurulan ikinci kumpası bozduğu öne sürüldü.

A+A-

AVAZTÜRK’ün bir yıldan bu yana yakından takip ettiği, AVAZTÜRK Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır’ın bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkardığı EGM’nin İçişleri Bakanlığı emriyle 9103 emniyet mensubuna yönelik 26 Nisan 2017 tarihli açığa alma kararında flaş bir gelişme yaşandığı öne sürüldü. AVAZTÜRK’ün Emniyet ve İçişleri Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgilere göre; haklarında açılan soruşturmalar ve davalarda takipsizlik ve beraat kararı alanlarla henüz hiçbir adli süreç başlatılmamış olanların da içinde bulunduğu 6 bini aşkın kişinin KHK ile ihraç edilmesi planlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin grup toplantısındaki açıklamaları bu planı alt üst etti.

Bilindiği gibi; GARSON kod adlı FETÖ’cü bir Gizli Tanığın 18 Nisan 2017 günü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek elinde FETÖ’ye dair bir takım bilgiler ve dijitaller olduğu ve buna dair bilgi vermek istediğini söylemesi ile başlayan süreç sonunda, Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı emriyle GARSON’un “servis ettiği” dijitallerdeki FİŞLEME listesine dayanarak 9103 emniyet mensubunu açığa almıştı.

Konu iktidara yakın medya tarafından “önemli bir MİT operasyonu” olarak servis edilmiş, açığa alınan 9103 emniyet mensubunun özlük bilgileri ve TC kimlik numaralarının olduğu liste karar kendilerine tebliğ bile edilmeden basına dağıtılmış ve internet sitelerinde çarşaf çarşaf yayınlanmıştı.

AÇIĞA ALMA KARARINA DAYANAK YAPILAN LİSTENİN NE OLDUĞUNU KARARDAN BİR GÜN SONRA ÖĞRENMİŞLER

AVAZTÜRK Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır, ilk günden itibaren ihtiyatlı yaklaştığı kararın izini sürmüş ve GARSON kod adlı FETÖ’cü gizli tanığın savcılık ifadelerine ulaşmış, bu ifadelerde, bir operasyon değil kendiliğinden savcılığa müracaatın yer aldığını ortaya çıkarmıştı.

Çakır, AVAZTÜRK’te yer alan yazılarında, GARSON kod adlı gizli tanığın teslim ettiği dijitaller ve içerisindeki kodlamalara dair ifadesinin, açığa alma kararından bir gün sonra alındığını belgeleriyle yayınlamış ve buradaki kumpas kuşkusunu güçlendiren diğer detayları da kamuoyuna taşımıştı.

Bu detaylar içerisinde; açığa alma kararına dayanak kabul edilen GARSON’un servis ettiği FETÖ’nün FİŞLEME listesindeki kimi kodlamalarla aktarılan emniyet personeline ilişkin görev yeri, eğitim, mezhep, eşine dair bilgiler gibi detayların gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmadığı en dikkat çeken hususlar olmuştu.

Öte yandan Türkiye’nin farklı illerinden, GARSON’un servis ettiği dijitallerdeki FİŞLEME bilgilerinin ilgili kişiler için FETÖ üyeliği ya da örgütle ilişki ve irtibat iddiasını sübuta erdirecek delil kabul edilmesinin mümkün olmadığı yönünde verilen takipsizlik ve beraat kararları da Genel Yayın Yönetmenimiz Zihni Çakır tarafından belgeleriyle ortaya çıkarılmıştı.

KISKAÇ DARALINCA PLANLANAN KUMPASIN İKİNCİ AYAĞI ÇÖKTÜ MÜ

EGM’nin İçişleri Bakanlığı emriyle içerisine FETÖ ile ilişkisi herkesçe bilinen isimlerin de serpiştirildiği 9103 kişilik açığa alma kararının yargı tarafından itibar görmemesi, kararın alınış süreci ve dayanak yapılan FETÖ’nün FİŞLEME listesine dair kamuoyunda oluşan muhalif iradenin bazı kesimleri paniğe sevk ettiği ve söz konusu listeden 6 bini aşkın emniyet mensubunun KHK ile ihracı yönünde yapılan bazı hazırlıkların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dün AK Parti TBMM Grup toplantısında yaptığı sert çıkışla bozguna uğradığı ve hazırlık sahiplerinin paniklediği öne sürüldü.

AVAZTÜRK’ün ulaştığı Emniyet ve İçişleri kaynakları, EGM içinde bir kesimin, haklarında beraat ve takipsizlik kararı da olan toplamda 6 bini aşkın emniyet mensubunu, kimi FETÖ itirafçılarının dayanaktan yoksun beyanları ve GARSON’un servis ettiği FETÖ’nün FİŞLEME listesini dayanak göstererek KHK ile ihraca hazırlandığını, ancak Erdoğan’ın AK Parti grubunda Emniyet içinde FETÖ’nün kılıç artıklarının bulunduğuna dikkat çekerek sarfettiği, "Kendilerini gizleyen FETÖ'cülerin, buldukları her fırsatta işleri tersine çevirme gayreti içinde olduklarının farkındayız. Bu amaçla eskiden beri hep yaptıkları gibi iftiralarla saptırmalarla sahte belgelerle masum insanların hayatlarını karartmak için fırsat kolluyorlar. Belki anlık neticeler alıyor gibi görünebilirler ama eninde sonunda gerçekler ortaya çıkıyor ve bu kumpasçılar yakayı ele veriyor” sözlerin, o kesimleri paniğe sevk ettiğini belirttiler.

Bu arada başta 26 Nisan açığa alma kararı olmak üzere 15 Temmuz’dan sonra FETÖ ile mücadele adı altında FETÖ ile ilgisi olmayan binlerce insanın açığa alma ve KHK ile ihraç yöntemi kullanılarak mağdur edildiği, bunun da Emniyet başta olmak üzere bürokrasi içinde varlığını sürdüren FETÖ hücreleri eliyle yapıldığı yönünde bir çok milletvekilinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ayrıntılı raporlar verdiği bilinirken, Erdoğan’ın, partisinin grup toplantısındaki çıkışını da bunların tetiklediği tahmin ediliyor.

Bu arada; başından bu yana GARSON’un servis ettiği dijitaller ve FİŞLEME listesinin FETÖ kumpası olduğu fikrini savunan bazı üst düzey Emniyetçilerin, Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra 9103 kişilik açığa alma listesinde olup örgütle hiçbir ilişkisi bulunmayan binlerce mağdurun göreve iade sürecinin hızlanacağını belirttiği öğrenildi.

ERDOĞAN’IN “SIHHAT VE AFİYET DİLEDİKLERİ” 26 NİSAN LİSTESİYLE TERÖRİST İLAN EDİLMİŞ

Bu arada Erdoğan’ın grup toplantısının başında önceki hafta Grup Toplantısının ardından "Polis Haftası" dolayısıyla polislerle bir araya geldiğini hatırlattıktan sonra “tüm şehitlerle birlikte hayatlarını ülkenin ve milletin bekası uğrunda feda eden polislere Allah'tan rahmet, gazilere sıhhat ve afiyet dilemesi” dikkat çekti. Bilindiği gibi 26 Nisan 2017 tarihinde açığa alınan 9103 emniyet mensubu içinde bir çok 15 Temmuz ve terör gazisinin olduğu yine AVAZTÜRK’ün geçmişte yaptığı yayınlarda ortaya çıkmıştı.

 

AVAZTÜRK Özel

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum