Google'dan Android telefonlara bir sınırlama daha geldi

Google'dan Android telefonlara bir sınırlama daha geldi

Google’ın yeni sürümü ile Android telefonlara bir sınırlama haberi daha geldi.

Google'dan Android telefonlara bir sınırlama daha geldi: Android 13 güncellemesini geçtiğimiz yılın ilk aylarında kullanıcılarına sunmuştu. Samsung, Xiaomi, Vivo, OPPO gibi telefon markalarının yeni işletim sistemini yayınladığı sırada bir sonraki işletim sistemi için de çalışmalara başlandı.

Android telefonlara Google tarafından getirilen yeni sınırlama ile Android 14 için büyük sınırlama yapılacak. Bu sınırlama ile ilgili ilk bilgiler ise yayınlanmaya başlandı. Buna göre Android 13 ile önemli ölçüde iyileştirmeler yapılmıştı. Android 14 güncellenmesinde ise cihazlar yeni bir sınırlama ile karşı karşıya kalacaklar.

YENİ SINIRLAMA İLE BAZI UYGULAMALAR ENGELLENECEK

Google'ın AOSP yazılımından edinilen bu yeni sınırlama bilgisine göre telefona yüklenen uygulamaların SDK sürümü için sistem gereksinimiyle ilişkili yeni bir düzenleme devreye sokulacak. Bu düzenleme ile Google'ın bundan bir sonra yayınlanacak olan sürümünde yeni mekanizma Android'in eski sürümleri için geçerli olan oluşturulmuş programların yüklenmesini engelleyecek ve yüklemeye izin vermeyecek.

Android kullanıcıları ise 14'e geçtiği zaman eski uygulamaları telefonlarına yüklemeye izin olmayacak. Söz konusu sınırlamanın en az Android 6.0 ile sınırlandırılacağı ise alınan bilgiler arasında yer aldı.

Kullanıcılar, Android 14'e geçtiğinde eski uygulamaları cihazına yükleyemeyecek. Bu sınırlamanın en az Android 6.0 ile sınırlandırılacağı bildirildi.