Güne zinde ve sakin başlamanın yolları nelerdir?

Güne zinde ve sakin başlamanın yolları nelerdir?

Her sabah alarm sesiyle, ite kalka uyanıyorsanız enerjiniz düşük bir şekilde güne başlayacaksınız demektir. Peki güne zinde ve sakin başlamanın yolları nelerdir?

Güne zinde ve sakin başlamak ister misiniz? İşte günde zinde ve sakin başlamak için altın tavsiyeler…

HAZIRLIKLARINIZI AKŞAMDAN YAPIN

Sabahları, zamanınızın yarısı çantanızı hazırlamakla, ne giyeceğinize ve yanınıza alacağınız öğle yemeğine karar vermekle geçer. Bütün bunları sabah yapmak yerine akşamdan hazırlıklarınızı yapın ve sabahları daha sakin olun. Geceden giyeceğiniz kıyafetleri belirleyerek ya da çantanızı hazırlayarak sabahları uyanıp evden çıkmanız daha kolay ve hızlı olacaktır.

ALARM SESİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Sabahları daha sakin uyanmak için alarmınızın sesini değiştirin. Sizi daha çok sakinleştirecek hafif alarm sesleri seçmeniz, sabahları daha rahat ve panik olmadan uyanmanıza yardımcı olacağına emin olun. Ayrıca odanızdaki perdeyi açık tutup içeriye gelecek gün ışığından yararlanmak daha kolay ve sakin uyanmanızı sağlayacaktır.

KALKMADAN ÖNCE ESNEYİN

Sabahları yataktan hemen kalkmadan önce esneyin. Yatağınızın üstüne oturun ve gerilerek vücudunuzu esnetin. Böylece rahatlayarak güne daha sakin başlamış olursunuz.

DUA EDİN

Sabahları uyanır uyanmaz tüm gün yapacaklarınızı düşünmek yerine, abdest alıp sabah namazını eda edin. Ellerinizi açıp Allah’a dua edin.

DUŞ ALIN

Her ne kadar sabahları daha çok zamanınız kalsın diye akşamdan duş alsanız da, sabahları alacağınız duş güne zinde başlamanıza yardımcı olur. Sabahları alacağınız sıcak bir duş, katılaşmış kaslarınızı yatıştırır ve gün boyunca rahat hmenize yardımcı olur.

ERKEN KALKMAYA ALIŞIN

Sabahları sakin olmak için evden çıkmanız gereken saatten 5 dakika önce uyanmayın. Namaz kılmak, üstünüzü giyinmek, duş almak, kahvaltınızı yapmak gibi sabah rutininizi yerine getirmek için erken uyanın ve evin içinde koşuşturmadan işlerinizi sakin bir şekilde halledin.