İlaç içmek tarihe karışacak! Doğal ecza deposu bulundu “10 adımda” sağlığa kavuşun!

İlaç içmek tarihe karışacak! Doğal ecza deposu bulundu “10 adımda” sağlığa kavuşun!

Vücudun ihtiyacı olan Potasyum seviyesini üst düzeye çıkaran o besinler takviye ilaçlara gerek kalmadan vücudu tedavi ediyor. Potasyumun faydaları ve potasyum barındıran o 10 besin yazımızda listelendi..

Vücudun en önemli ihtiyacı Potasyum 7'den 70'e birçok hastalığa şifa sunuyor. Özellikle böbrek taşı ağrısı olanlar bu besinleri tükettiğinde ihtiyacı olan Potasyum seviyesini vücuduna enjekte ediyor.

Potasyum böbrekler başta olmak üzere kalbin, sinir sisteminin ve kasların doğru şekilde çalışmasını sağlıyor. İçerisindeki etki elektrolit özelliğini aktif etmesi ile sinirleri uyarıyor. Kan basıncının dengelenmesini sağlar.

Vücuda gerekli oranda Potasyumun alınabilmesi için böbreklerin sağlıklı şekilde çalışması gerekir. Fakat kronik böbrek rahatsızlığı olanlar bu durumda zorluk çeker. Kullanılan ilaçlar Potasyum seviyesini üst düzeye çıkararak işleri daha karmaşık hale getirir. Bu nedenle böbrek taşı riskini azaltabilmek, kemiklerin gelişimini kuvvetlendirmek için uzmanların da önerdiği sağlıklı gıdalar doğal yollardan vücuda alınabiliyor. Dikkat edilmediğinde aşırı Potasyum yüklemesinden kaynaklı böbrek taşı riski oluşabiliyor.

10 ŞİFACI BESİN VE POTASYUM DEĞERLERİ

Kronik böbrek sorunlarını çözüme kavuşturan kalp ve damar dostu potasyum deposu işte o 10 besin ve Potasyum değerleri…

1.SUDAN GELEN ŞİFA: BALIK

Sudan gelen şifa; somon, ton balığı, uskumru gibi çokça tüketilen balık çeşitleri Potasyum açısından zengin bir kaynak oluşturuyor.

2.MEYVELERİN ŞAHI: AVOKADO

ilac-icmek-tarihe-karisacak-dogal-ecza-deposu-bulundu-10-adimda-sagliga-kavusun-2.jpg

Avokado, içinde bol miktarda potasyum bulunan meze ve salatalarda kullanılan bir meyvedir. Yarım fincanının içerisinde 364 milimlik Potasyum bulunur.

3.POTASYUM DEPOSU: BAKLAGİLLER

Baklagillerin her çeşidinde bol miktarda Potasyum bulunur ancak fasulye bunun için bire bir yiyecektir. Yarım fincan porsiyonu 600 miligrama denk gelir. Mercimek yemeği ve soya fasulyesi de yüksek potasyum barındıran gıdalardır.

4.DOĞAL LİF: MEYVE SUYU

Meyvelerin içinde bulunduğu lif oranı fayda sağlıyor. Bir bardak havuç suyunu tüketen bir kişi gün içinde vücudunu ortalama 689 miligramlık potasyum almış oluyor. Bunun yerine kuru erik suyu da aynı etkiyi sağlıyor. Portakal ve nar suyu ise bir fincan tüketildiğinde ortalama 500 miligramlık etki sunuyor.

5.DOĞAL ŞEKER: MEYVELER

Meyvelerin şifacı etkisi yadsınamaz. Özellikle kavun, muz, hurma ve portakalın sadece yarım fincanında 250 miligramlık Potasyum barınıyor. Bu tarife kuru şeftali ya da kayısı da eklenebilir.

6.BAŞTACI: MUZ

Listelerin baş tacı Potasyum dendiğinde ilk akla gelen muz oluyor. Orta boy bir muzun içinde ortalama 422 miligram Potasyum bulunuyor.

7.SAĞLIKLI KARBONHİDRAT: PATATES

Patates, her gün tüketilen farkında olunmayan bir potasyum kaynağıdır. Kabukları ile pişirildiğinde orta büyüklükteki bir patates 900 miligram Potasyum sağlıyor.

8.BAĞIŞIKLIK DENGELEYİCİ: DOMATES

Domates, içerisinde 400 miligramlık Potasyum barındırıyor. Bir bardak suyu içilerek te tüketilebilir. Püre olarak tercih edilebilir.

9.KEMİK SAĞLIĞI İÇİN: SÜT

Süt, tam bir Potasyum ve Kalsiyum kaynağı bir fincan az yağlı bir süt içinde 350 miligram potasyum bulunuyor.

10.MEVSİMİNDE ŞİFA: YEŞİLLİKLER

Mevsim yeşillikleri, Potasyum açısından zengindir. Yarım fincan ıspanak 400 miligram potasyum barındırır.