İnsan aç ve susuz kaç gün yaşar? İşte cevabı...

İnsan aç ve susuz kaç gün yaşar? İşte cevabı...

Yaşanan yıkıcı depremin ardından insanların en çok merak ettiği soru 'aç ve susuzluğa insan vücudunun kaç gün dayanacağı' oldu.

İnsan aç ve susuz kaç gün yaşar? İşte cevabı...- Türkiye'yi sarsan yıkıcı depremin ardından 107'nci saatte yaşam belirtilerinin olması ve canlı insanların hayata yeniden kavuşmasının ardından insanların en çok merak ettiği soru 'aç ve susuzluğa insan vücudunun kaç gün dayanacağı' oldu.

Yapılan bilimsel araştırmalar ne söylüyor? Olası bir deprem anında yiyecek ve içecek olmadan kaç gün yaşayabiliriz? İşte tüm bunların cevabı...

thumbs-b-c-5f481cb88b7307da0757a537d2adcd89.jpg

Bilim otoritelerince, vücudun susuzluğa dayanabileceği en uzun süre 1 hafta olarak belirlenmiştir. Açlık susuzluğa kıyasla çok daha uzun süre dayanabileceğimiz bir durumdur. Genel kabul gören süre 3 haftadır.

Ne kadar aç kalınabileceğini belirleyen bazı kriterler vardır. Bunlar öncelikle yaş ve kiloya bağlı olsa da daha pek çok alanda bilgi olması gerekir.

60 GÜN AÇ KALABİLİR AMA...

İnsan organizması uzun süre aç kalabilecek şekilde programlanmıştır. Bir kişi 60 gün boyunca aç kalabilir ancak aç kaldığında neleri feda ettiğini sadece gerekli incelemeleri yapan uzmanlar söyleyebilir.

Ayrıca zaman zaman açlık grevi yapan kişiler görürüz. Bu durumu on günlerce sürdürebilirler. Dediğimiz gibi açlığın süresini yapılan aktivite ve içilen su miktarı belirlemektedir.

ORGANLAR İŞLEVİNİ KAYBEDECEK

Aç kalındığı süre zarfında öncelikle karbonhidrat, yağ ve proteinler tüketilmeye başlar sonrasında belirli dönemlerde bazı organlar işlevlerini kaybetmeye başlar. Uzun süre aç kalınması durumunda vücuttaki organlar sırası ile işlevlerin kaybedecektir.

Gıda ve Tarım Örgüt’nün verilerine göre uzun süreli açlıklarda en büyük sıkıntıyı çocuklar ve anneler yaşamaktadır. Dünyada çocukların 6,5 milyonu daha 5 yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. Bu 6,5 milyon çocuğu %50’si açlıktan veya düzensiz beslenmeden dolayı hayatını kaybetmektedir.

Yani yaklaşık her sen 3,1 milyon 5 yaşının altında ki çocuk beslenme bozukluklarından ve açlıktan dolayı ölmektedir. Bu verilere bakılarak bir bebeğin veya çocuğun bir yetişkin kadar aç kalması mümkün değildir. Eğer bir bebek 1 saat bile aç kalsa yeni doğan sarılığı olma riski artmaktadır. Kısacası çocuklar açlığa dayanamaz.

Kaynak:Haber Kaynağı