1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Mavi Kart sahibi olanlara Zafer Sırakaya'dan müjde! TBMM'de gündeme geldi
Mavi Kart sahibi olanlara Zafer Sırakaya'dan müjde! TBMM'de gündeme geldi

Mavi Kart sahibi olanlara Zafer Sırakaya'dan müjde! TBMM'de gündeme geldi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya Mavi Kart sahibi vatandaşların sıkıntılarını gündeme getirdi.

A+A-

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya Mavi Kart kullanıcıların yaşadığı sıkıntıları gündeme getirerek çok önemli bir açıklama yaptı.

"Bugün yurtdışında yaşayan Türk toplumunun önemli bir bölümü, bulundukları ülkelerde sürekli olarak ikamet etmekte olup, yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığını da alarak yaşadıkları ülkelerin ekonomik kalkınmalarına önemli katkıda bulunmaktadırlar." ifadelerini kullanan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, "Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın çoğu artık sadece işçi konumunda olmayıp akademisyen, bilim adamı, doktor, mühendis, avukat, gazeteci, iş adamı, sanatçı, politikacı, sporcu gibi çeşitli alanlarda meslek sahipleri olarak yaşadıkları ülkelerin siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatına pozitif katkı sağlamaktadır. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın işlerini, hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik adımları atmaya AK Parti hükümetleri olarak devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Sırakaya şöyle devam etti:

Yurtdışında yaşayan ve Türkiye ile gönül bağları kopmadan devam eden Mavi Kart sahibi kardeşlerimizin işlerini ve hayatlarını kolaylaştırmak için 2013`de “Mavi Kart “Yönergesi”`ni yürürlüğe koyarak Mavi Kart sahibi vatandaşlarımızla Türkiye arasında bir köprü kurduk. Yönerge ile Mernis veri tabanında kayıtlı, doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığından çıkan kişilerin T.C kimlik numarası değiştirilmeden “Mavi Kartlılar Kütüğü”`ne kaydedilmesi ve buraya kaydedilen ‘Mavi Kart’ların resmi kimlik kartı olarak kullanılabilmesinin önünü açtık. Yurtdışında yaşayıp, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu`nun 28`inci maddesi uyarınca, doğumla Türk vatandaşı olup, çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığından çıkanlara verilen Mavi Kart`la ilgili TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu`muza özellikle finans ve cep telefonu işlemlerinde yaşanan olumsuzluklarla ilgili şikâyetler gelmekteydi.

Bu şikâyetlerin giderilmesi adına görüştüğümüz, Dışişleri Bakanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), “Mavi Kart Yönergesi” ile kendilerine birçok hak sağlanan Mavi Kart sahibi vatandaşlarımızın, bankalarda hesap açtırma, cep telefonu hattı açma gibi hizmet alımlarında Mavi Kart`ın resmi kimlik olarak dikkati alınması gerektiğini bir defa daha Dışişleri Bakanlığı`mıza ve komisyonumuza resmi yazışmalar kanalıyla teyit etmiştir. Mavi Kart sahibi olup bankacılık ve cep telefonu hattı işlemlerinde sorun yaşayan vatandaşlarımız aşağıda kamuoyunun bilgisine sunduğumuz resmi yazışmaları finans ve GSM operatörlerine ibraz ederek işlemlerini kolaylıkla yapabilirler. Mavi Kart sahibi vatandaşlarımızın, Türkiye’ye de “bankacılık” ve “GSM” işlemlerinde “Mavi Kart Yönergesi”`nin yanlış yorumlanmasından kaynaklı olumsuzluklarla karşı karşıya kalmaması için Dışişleri Bakanlığımızın ilgili kurumlarla yaptığı resmi yazışmaları bir defa daha kamuoyunun bilgisine sunuyor, Mavi Kartla ilgili işlemlerde “Mavi Kart Yönergesi”`nin titizlikle dikkate alınmasını tüm finans ve GSM operatörlerinden önemle rica ediyoruz.

screenshot-17.jpgscreenshot-1-005.jpg

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.