Meral Abla’nın zor seçimi

Meral Abla’nın zor seçimi

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, merkez sağ ile ülkücü kadrolar arasında sıkışıp kaldı.

1 Nisan’da olağanüstü kurultay düzenleyecek olan İyi Parti’de zaman zaman alevlenen ülkücü-merkez sağ kadro tartışması kurultaya sayılı günler kala fena halde kızıştı. Meral Akşener, çareyi şimdilik 13 kişilik Başkanlık Divanı üye sayısını artırmakta buldu.

BİTMEYEN KAVGA

İyi Parti’de merkez sağ- ülkücü kadro ile arasında ilk itiş kakış daha yolun başında Denizli’de yaşandı. Meral Akşener, aralık ayında İyi Parti’nin kuruluşunu ilan ederken, Denizli’ye yaptığı ziyaret sırasında otelde merkez sağ ile ülkücü isimler arasında itiş kakış yaşandı. İyi Parti kurulduktan sonra 13 Kişilik başkanlık Divanı üyesinden 6’sını MHP- Ülkücü kökenli isimlerden belirlemesi gerek merkez sağ ve gerekse de merkez sol kadrodan gelenlerin tepkisini çekti. İyi Parti’nin taşra örgütlenmesi sırasında e il-ilçe kongrelerinde de merkez sağ ile ülkücü kadrolar arasında sık sık tartışma yaşandı. Bu tartışmalar yer yer yumruklaşmaya kadar vardı.

YENİ VİTRİN

Öte yandan tepkiler ve yaşanan tartışmalar yüzünden Meral Akşener, partisini 2019 seçimlerine götürecek kadroları ve vitrini belirlemek için 1 Nisan’da olağanüstü kurultay düzenleme kararı aldı. Kurultay yaklaşırken, Başkanlık divanı üye sayısını artırma kararı alan meral Akşener’in buraya düşündüğü ilk isim de Milli Görüş kökenli ve eski Ak Parti Ankara Milletvekili Ersönmez yarbay oldu. Yarbay’ın yanı sıra Kamu-Sen Genel Başkanlığı’ndan istifa ederek İyi Parti’ye üye olan İsmail Koncuk’un Meral Akşener’in oluşturacağı yeni vitrindeki yerini alacağı bildirildi. Aynı zamanda Başkanlık Divanı’na gireceğine kesin gözü ile bakılan isimler arasında İyi Parti Isparta Milletvekili Nuri Okudan’ın adının da ilk sırada sayılması dikkat çekti.