1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Muratpaşa'nın CHP'li Başkanı Ümit Uysal FETÖ'ye kıyak için mevzuatı da hukuku da Encümene çiğnetmiş
Muratpaşa'nın CHP'li Başkanı Ümit Uysal FETÖ'ye kıyak için mevzuatı da hukuku da Encümene çiğnetmiş

Muratpaşa'nın CHP'li Başkanı Ümit Uysal FETÖ'ye kıyak için mevzuatı da hukuku da Encümene çiğnetmiş

Antalya’nın Muratpaşa İlçesi CHP’li Başkanı Ümit Uysal’ın FETÖ’ye açık ve aleni olarak destek verdiği, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle örgüte ait Toros Koleji’nin yıkımı kararını hukuku çiğneyerek iptal ettiği ortaya çıktı.

A+A-

FETÖ’nün özellikle yerel yönetimlerden ciddi destekler aldığı bilinirken bu yönde Belediye Başkanları genellikle hesap vermekten kurtuldu. Bu isimlerden birinin de Antalya’nın Muratpaşa ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı Ümit Uysal olduğu öğrenildi. Uysal’ın, kendinden önceki Başkan Süleyman Evcilmen Başkanlığındaki Belediye Encümeninin, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verdiği FETÖ’ye ait Toros Koleji’ni koruduğu ve bu yıkım kararını iptal ettiği ortaya çıktı. FETÖ ile mücadelenin başladığı dönemde, “Cemaati tükaka ilan edemeyiz” şeklinde basına demeçler verdiği de anlaşılan Ümit Uysal’ın, örgütün yayın organı Zaman Gazetesi ve örgüte ait Feza Yayıncılık üzerinden de örgüte mali çıkar sağladığı iddia edildi.

CHP, FETÖ'YE DİRENEN BAŞKANI ADAY GÖSTERMEMİŞ

İddiaya göre; eski Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen döneminde Belediye Encümeni, Antalya Muratpaşa İlçesi Meydankayağı Mahallesi 8287 ada 1 parselde Toros Özel Eğitim Hizmetleri tarafından imar kanununa aykırı olarak yapılan Toros Koleji’nin yıkımına karar verdi. Bu karar üzerine, örgütün halen yurt dışında firarda olan avukatlarından Amar Yılmaz tarafından 17 Eylül 2010 tarihinde plan tadilatı başvurusu yapıldı. Bu talep Süleyman Evcilmen Başkanlığındaki belediye ve Encümen tarafından kanuinsuz işler yapıldığı gerekçesiyle reddedilip yıkım kararında diretildi. Evcilmen’in bu kararda direnmesi üzerine CHP, 2014 seçimlerinde Evcilmen’i aday göstermez ve Ümit Uysal aday olarak açıklanır.

FİTİLİ O KRİTİK GÖRÜŞME Mİ ATEŞLEDİ?

Uysal göreve başladıktan sonra ilk ziyaretçilerinden biri FETÖ’nün Antalya İmamı olarak bilinen ve halen FETÖ firarisi olarak yurt dışında bulunduğu belirtilen Tarık Şen olur.

Bu görüşmeden kısa bir süre sonra 2014 Haziran’ında, Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın girişimleri ile FETÖ’ye ait Toros Koleji ile ilgili koni Muratpaşa Belediye Meclisi gündemine getirilir. Ancak Belediye Meclis’i Başkan Uysal’ın bu girişimini boşa çıkararak plan tadilatı ve yıkım kararının iptali girişimine izin vermez.

Devlet’in FETÖ’ye yönelik mücaleseninin başladığı bir dönemde, bir yandan FETÖ’nün finans kaynaklarından Toros Koleji ile ilgili yıkım kararını iptal ettirme ve plan tadilatı talebini yerine getirme çabasına düşen Muratpaşa’nın CHP’li Belediye Başkanı Ümit Uysal öte yandan da basına verdiği demeçler ve röportajlardaki “Cemaati tükaka ilan edemeyiz” sözleri manşetlere taşınır.

BAŞKAN UYSAL FETÖ KOLEJİNİ “KANUNA UYDURMAYI” KAFAYA KOYMUŞ

FETÖ’ye ait kolejle ilgili önceki yönetim döneminde alınan yıkım kararını iptal ettirmek için büyük çaba sarfeden Başkan Ümit Uysal, konuyu Belediye Meclisinden geçiremeyeceğini anlayınca İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 09/07/2015 tarih 15200 sayılı yazısı ile yeni bir girişim başlatır. Bu yazıyla başlayan süreçte, Emlak İstimlak Müdürlüğünün 28/07/2015 tarih ve 3305 sayılı yazısı ile Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın “uygun” görüşü ile kendi imzasının bulunduğu Belediye Encümenine havale yazısında, “bahse konu 8287 ada 01 parselde kaçak olarak yapılan FETÖ’ye ait Toros Koleji’nin, yetkili idare tarafından kamulaştırma yapılıncaya kadar veya imar planı alıncaya kadar 10 yıl süre ile geçici ruhsat verilmesi” istenmektedir. Aynı gün toplanan Belediye Encümeni de “Bodrum+zemin+1+2+3 katlı binanın yıkım kararının durdurulması” görüşünü onaylar ve FETÖ okulu olarak bilinen Toros Kolejinin alınan bu encümen kararına istinaden yıkım işleminin iptal ederek, devletin örgüte yönelik başlattığı mücadelenin aksi yönde örgütün finans kaynağının faaliyetlerini sürdürmesinin yolunu açar.

28/07/2015 tarihli Encümen Kararı’nın Başkan Ümit Uysal’ın kendi imzasıyla havale ettiği “olur” yazısı üzerine, Belediye Encümenleri Murat Şimşek, Hüseyin Sarı ve Mustafa Duran ile Müdürler Sabri Özen, İsa Güzel ve Bestami Özdemir’in imzalarıyla alınması Muratpaşa’yı karıştırır. Konu CHP Genel Merkezine intikal etmesine karşın parti herhangi bir tepki göstermez. Öte yandan 2016 yılında da devlet tarafından okula kayyum atanır.

Bu arada AVAZTÜRK’ün yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre; Antalya’da FETÖ’ye yönelik soruşturmalar kapsamında Muratpaşa Belediyesi tarafından örgüte ait okula yönelik koruma ve yardım sağlama işlemin de soruşturma konusu olduğu ancak Antalya Adliyesinde bu dosyanın sümen altı edildiği öne sürüldü.

Konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı'nın Müfettişler marifetiyle bir süre önce başlattığı incelemede de söz konusu durumun tespit edildiği öğrenildi.

AVAZTÜRK Özel

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum