Ramazan’da iftar sofralarında sakın bu hataları yapmayın! Ramazan’da sağlıklı beslenme için bu öneriler tam sizlik!

Ramazan’da iftar sofralarında sakın bu hataları yapmayın! Ramazan’da sağlıklı beslenme için bu öneriler tam sizlik!

Ramazan’da oruç tutanlar çok uzun zamanlar aç kaldıkları için genelde iftarda çok hızlı bir şekilde yemek yemektedir. Ama bu beraberinde bazı riskleri getirebilir. Peki Ramazan’da sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır?

Mübarek Ramazan ayı yaklaşırken, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar, kendilerini günlük oruçlarına hazırlıyorlar. Oruç tutmak bu ayın önemli bir parçası olmakla birlikte, vücudunuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlamak için sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sürdürmek de çok önemlidir. Şimdi Ramazan’da size destek olacak çok önemli bilgileri paylaşalım…

BU BESİNLER GÜN BOYU ENERJİ VERİYOR

Sağlıklı bir sahurla başlayın – Sağlıklı bir oruç için sahur öncesi öğün olan sağlıklı bir sahur şarttır. Sahur sofrası tam tahıllı ekmek veya yulaf gibi kompleks karbonhidratların yanı sıra protein ve yumurta, fındık ve tohumlar gibi sağlıklı yağlardan oluşmalıdır. Bu besinler gün boyunca uzun süreli enerji sağlar ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Bol su için – Uzun oruç saatleri boyunca, susuz kalmayı önlemek için bol bol su içmek önemlidir. Bol su için ve dehidrasyona neden olabileceğinden kafein ve şekerli içeceklerden kaçının. Hindistan cevizi suyu veya meyve suları, suya sağlıklı alternatiflerdir.

Kızartılmış yiyeceklerden kaçının – Kızartılmış yiyecekler yağ ve kalori bakımından yüksektir ve Ramazan ayında sindirim sorunlarına neden olabilir. Bunun yerine ızgara, fırınlanmış veya haşlanmış yiyecekleri tercih edin. Taze meyve ve sebzelere ve tam tahıllara odaklanın.

Orucunuzu hurma ve su ile açın – Hurma, hızlı bir enerji kaynağı ve hızlı etkili glikoz sağladığı için orucu açmak için geleneksel bir besindir. Kaybedilen sıvıları almak ve kabızlığı önlemeye yardımcı olmak için hurmaya suyla eşlik edin.

AŞIRI YEMEKTEN KAÇININ

ramazanda-iftar-sofralarinda-sakin-bu-hatalari-yapmayin-ramazanda-saglikli-beslenme-icin-bu-oneriler-tam-sizlik-2.jpg

Orucu açtıktan sonra aşırı yemek, şişkinlik ve sindirim sorunlarına yol açabilir. Bunun yerine, yavaş yiyin ve vücudunuzun tokluk sinyallerine dikkat edin. Yemeğinizi iyi çiğneyin ve televizyon gibi dikkat dağıtıcı şeylerden kaçının.

Diyetinize protein ekleyin – Ramazan ayında kas kütlenizi korumak ve yorgunluğu önlemek için yeterli protein alımı önemlidir. Izgara tavuk, balık ve baklagiller gibi yağsız protein kaynaklarını tercih edin.

Şekerli yiyecekleri sınırlayın – Şekerli yiyecek ve içecekler kan şekerinde hızlı bir artışa ve ardından düşmeye neden olarak yorgunluğa ve sinirliliğe neden olabilir. Bunun yerine meyveleri, kuru meyveleri ve bal veya hurma gibi doğal tatlandırıcıları seçin.