Sağlık Bakanı Fahrettin Koca SMA hakkında açıklama yaptı! Sağ kalım oranı yüzde 100

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca SMA hakkında açıklama yaptı! Sağ kalım oranı yüzde 100

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan son açıklama ile birlikte gündemde olan SMA hastalığı ve ilaçları hakkında yeni gelişmelerden bahsedildi.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen SMA toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklamalar yapılmıştı. Bu açıklamalarda SMA hastalığı için 2 ilacın daha tedavi rehberine alındığından bahsedildi. Yapılan bu son açıklama ile birlikte ise yeni doğan bebekler için tarama programından bahsedildi. Bugüne kadar yapılan tarama sayılarından bahseden Koca, bununla birlikte ise hastalık ile mücadele eden bebeklerin 6 aylık süreçte tedaviler sonucunda sağ kalma oranının yüzde 100 olduğuna değindi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu;

BUGÜNE KADAR 760 BİN 789 BEBEĞE TARAMA YAPILDI!

2022 senesinin Mayıs ayından bu yana gerçekleştirilen SMA taraması hakkında konuşan Bakan Koca, "Evlilik öncesi çiftlerle yenidoğan bebekler için SMA taraması programını 2022 Mayıs'ında başlattık. Bugüne dek 760 bin 789 bebekle 601 bin 507 erişkinde tarama yaptık. SMA tespit edilen bebeklerin uygun olanları için erken dönemde tedavi şansı elde ettik. SMA'ya karşı yeni bir dönemdeyiz." şeklinde konuştu.

SAĞ KALIM ORANI YÜZDE 100

Tanının konmasının ardından SMA hastalığı için tedaviye başlanan bebeklerin sağlık durumları hakkında ise "Yenidoğan SMA tarama programında tanı alan ve 'Nusinersen' tedavisinin yükleme dozu tamamlanan bebeklerde ilk 6 aylık süreçte sağ kalım oranı yüzde 100 olarak gerçekleşmiştir. Genlerinizdeki SMA, bir sonraki çocuğunuzda ortaya çıkmayı bekliyorsa? SMA hastası çocuğunuz yoksa bu, asla olmayacağı anlamına gelmeyebilir. Yeni bir çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, eşinizle aile sağlığı merkezinizde SMA riski açısından tarama yaptırın. Kan örneği yeterli. Hasta yavrularımıza yüksek tıbbi ve insani destek, hastalığın kendisiyle bilimsel mücadele, Sağlık Bakanlığı olarak SMA konusuna yaklaşımımızın özeti budur. Umut olmak da hayal kırıklıklarını önlemek de görevimizdir. Toplum olarak da SMA taraması konusunda bilinç sahibi olmalıyız." ifadelerine yer verdi.

Bu açıklamalar ile birlikte tedavi süreci için ailelerin bilinçlenmesi gerektiğinden ve tedavi süreci hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsetmiş oldu.