Sizde Bunları Yapıyorsanız Dikkat! Erken Yaşlanmanın Nedeni Bakım Rutininiz Olabilir!

Sizde Bunları Yapıyorsanız Dikkat! Erken Yaşlanmanın Nedeni Bakım Rutininiz Olabilir!

Özellikle kadınlar sağlıklı ve canlı bir cilt yapısına sahip olmak için günlük bakım rutinleri uygulamaktadır. Sağlıklı bir cilt için yapılan bakımlarda gerçekleştirilen bazı hatalar ise, cildin erken yaşlanmasına neden oluyor.

Sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne sahip olmayı herkes ister. Kadınlar bu cilt görünümüne sahip olmak için ise, düzenli olarak cilt bakımı uygulamaktadır. Gerçekleştirilen cilt bakımlarında yapılan bazı hatalar ise, erken yaşlanmaya ve cildin kırışık bir görünüme sahip olmasına neden olabilmektedir.

Kusursuz bir cilt yapısı için cildin nefes almasını sağlanması, gün içerisinde ciltte biriken yağ, kir ve makyaj kalıntılarının arındırılması gerekmektedir. Bu işlemler için ise, sabah ve akşam cilt bakımlarının doğru bir şekilde uygulanması oldukça önemlidir. Cilt bakımında yapılan en büyük hata cilt tipine dikkat edilmemesidir.

İLK OLARAK CİLT TİPİNİZİ BELİRLEYİN

6412e277e4bfdd20948e5172.webp

Sağlıklı ve kusursuz bir cilde sahip olmak için öncelikle cilt tipinin belirlenmesi gerekmektedir. İnsanların sahip olduğu ciltler yağlı, karma, hassas ya da kuru olabilir. Farklı cilt tipleri için farklı bakım rutinleri tercih edilmelidir. Doğru cilt bakım ürünleri kullanılarak cilde bakım yapılması sayesinde, istenilen sonuçlar elde edilebilir. Yağlı bir cilde sahip olan kişiler su bazlı ürünleri kullanmalı, kuru bir cilde sahip olan kişiler ise yağ bazlı ürünleri kullanmalıdır.

PEELİNG YAPARKEN BU HATAYA DİKKAT EDİN

6412e266e4bfdd20948e5170-001.webp

Cildin ölü derilerden arındırılması için uygulanan peeling, en çok hatanın yapıldığı bakım rutini arasında yer almaktadır. Sert tanecikli peelingler in tercih edilmesi cildin tahriş olmasına ve istenmeyen cilt problemlerinin meydana gelmesine neden olur. Cildin sıcak su ile yıkanması ise, cildin çok hızlı bir şekilde nemini kaybetmesine ve kurumasına yol açar. Güneş kremi kullanımının sadece yaz aylarında tercih edilmesi de yapılan hatalardan biridir. Güneş kremi hem yaz hem de kış aylarında mutlaka kullanılmalıdır. Makyaj temizlemeden uyumak ise, kesinlikle değiştirilmesi gereken alışkanlıkların başında gelmektedir. Gece cildin hava almaması gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu durumda da istenmeyen birçok cilt problemi meydana gelir. Cansız ve mat görünümün giderilmesi aynı zamanda da cildin nem ihtiyacının doğru bir şekilde karşılanabilmesi için düzenli su tüketimine dikkat edilmesi gerekir.