SP, Güle ‘Gül’e gidiyor…

SP, Güle ‘Gül’e gidiyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ittifaklarla ilgili yaptığı açıklamada “Güle güle deriz” sözlerini söylemesi Saadet Partisi’nde de yankı buldu.

Saadet Partililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerle adres olarak selefi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü işaret ettiğini konuşmaya başladı.

GÜL'ÜN NABZI TUTULUYOR

Edinilen bilgilere göre, ittifak arayışlarının aranan partisi haline gelen SP’de de nefesler tutuldu. Genel ve yerel seçimlerde ittifaka başta CHP ve İyi Parti olmak üzere HDP’ye de kapı aralayan SP’de gözler de gönüller de 11. Cumhurbaşkanı Gül’e çevrildi. Gül’ün nabzını tutmak isteyen SP’liler yakın çevresi ile diyalog kurmanın yollarını aramaya başladı. Cumhurbaşkanı seçimine Abdullah Gül ile gitmek için kolları sıvayan SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, aradığı yeşil ışığı bir türlü bulamadı.

GÜL, CHP’YE BU KADAR YAKIN

SP cephesi, nabız yoklamasından eli boş da dönmedi. Gül’ün CHP’nin adayı olma ihtimali yakın çevresinden gelen bilgi ile SP’de rahatlama yarattı. CHP adaylığının konuşulduğu günlerde Gül’ün, yakın çevresine yaptığı “CHP’ye baş sağlığı ve geçmiş olsun dileklerim dışında bir yakınlığım yok” değerlendirmesi SP’nin umutlanmasına yol açtı.

AKŞENER İKNA EDİLEBİLİR Mİ?

Öte yandan SP cephesinde İyi Parti ile Cumhurbaşkanlığı ittifakı da masaya yatırıldı. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in en başından adaylığını açıklaması SP cephesinde “kriz” değil “pürüz” olarak değerlendirildi. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili adım atması halinde Meral Akşener’in çekilmek için ikna edilebileceği olasılığını düşünenlerin sayısı da SP cephesinde iyimser bir hava yarattı.

AVAZTURK