Stetoskop cebe girdi

Stetoskop cebe girdi

Stetoskoplar, gelişen teknolojiyle birlikte yerlerini akıllı stetoskop Steth IO'ya bırakmaya başladı.

Hızla gelişen teknoloji günden güne hayatımızın her alanında etkisini arttırmaya devam ediyor. Yaklaşık 200 yıl önce kullanımına başlanan stetoskoplar da, gelişen teknolojiyle birlikte yerlerini, akıllı stetoskop Steth IO‘ya yavaş yavaş bırakmaya başladı. Hastanede kimin doktor olduğunu anlamamızı sağlayan ve uzun yıllar kullanımına devam edilen stetoskoplar artık akıllı telefon üzerinden kullanılabilecek.

15 yaşındaki Suman Mulumudi ve kalp doktoru babası Mahesh Mulumudi tarafından geliştirilen Steth IO, eski stetoskopların yerini alıyor.

Steth IO‘nun tasarımındaki en ayırt edici nokta akıllı telefon kılıfı olarak tasarlanması. Telefon kılıfı olarak tasarlanan Steth IO‘nun çalışma mantığı ise şu şekilde; akıllı telefonun ekranını ve mikrofonunu kullanarak kalp ve akciğer seslerini spektrograma dönüştüren akıllı stetoskop bu sayede doktorların işini oldukça kolaylaştırmayı hedefliyor.

Şimdilik iPhone 6 ve iPhone 6S için tasarlanmış olan ve en kısa sürede diğer telefon modelleri içinde çıkarılması planlanan Steth IO ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmasa da, ürünün ön sipariş aşaması şu an için devam ediyor.

Kaynak: Ontrava