1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Tufanbeyli’de akıllara zarar işler! Erdoğan’ın ziyareti, İftar Yemeği ve Şehitler adına Mevlüt bile rant aracı yapılmış
Tufanbeyli’de akıllara zarar işler! Erdoğan’ın ziyareti, İftar Yemeği ve Şehitler adına Mevlüt bile rant aracı yapılmış

Tufanbeyli’de akıllara zarar işler! Erdoğan’ın ziyareti, İftar Yemeği ve Şehitler adına Mevlüt bile rant aracı yapılmış

Adana’nın Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü ile ilgili yolsuzluk iddiaları yargıya taşındı. Belediye Meclis Üyeleri tarafından yapılan suç duyurusunun Başsavcılık tarafından işleme alınıp alınmayacağı merak ediliyor.

A+A-

Adana’nın Tufanbeyli ilçesi AK Partili Belediye Başkanı Remzi Ergü, Belediye Meclis Üyeleri tarafından, yapılmamış işleri yapılmış gibi göstermek, sahte faturalarla yakınları ve akrabalarına haksız kazanç sağlamak, belediye ihalelerinde şeffaflık ve saydamlık ilkelerini çiğnemek gibi suçlamalarla savcılığa şikayet edildiği ortaya çıktı.

4 Belediye Meclis Üyesi tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda, 31 Mart 2019 seçimlerinde AK Parti’den Adana’nın Tufanbeyli İlçesi Belediye Başkanlığına yeniden seçilen Remzi Ergü’nün, belediye ihalelerinden doğrudan alım işlerine kadar bir çok işte usulsüzlük yaptığı iddia edilen suç duyurusunda, ihaleleri, ihale görevlisinin annesi ve oğluna ait şirketlere usulsüz olarak devrettiği ve bundan “çıkar sağladığı”, bu iş ve işlemler sırasında belediye çalışanlarını da “evrakları imzalamaya mecbur bıraktığı” belirtildi.

“İrtikap, rüşvet, zimmet, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma” suçlamaları ile yapılan suç duyurusunda Savcılık tarafından araştırılması istenen suçlamalar 20 madde olarak sıralandı.

İHALE KOMİSYON BAŞKANININ AKRABALARI BAŞROLDE

İftar Yemeği (49 bin 787 TL), 13. Karakucak Güreş Festivali (49 bin 243 TL), Şehitler adına Mevlit yemeği (14 bin 166 TL), Hasat Festivali Yemek Alımı işi (10 bin 59 TL), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tufanbeyli ziyareti (52 bin 673 TL), Doğa Fotoğraf Avcılığı (25 bin 692 TL), Hitit Yolu Doğa Yürüyüşü (10 bin 705 TL), Belediye tarafından düzenlenen Doğa Fotoğraf Avcılığı etkinliği (9 bin 920 TL) gibi faaliyetlere toplamda 222 bin 245 TL harcandığını öne süren şikayetçi Meclis Üyeleri, bu işlerin Songül Birer adına usulsüz yollarla verildiği iddiasında bulundu. 

Yapılan suç duyurusunda, İlçe ve Mahalle Yol İşi adı altında yapılan 8 bin 800 TL’lik doğrudan alım işi ile, 59 bin 345 TL’lik 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinin, 64 bin 378 TL’ye yaptırılan 14 Mayıs Anneler Günü programlarının usulsüz yollarla Ümit Birer isimli şahsa verildiği belirtildi. Bu arada ihaleleri alan kişinin, Belediye İhale Komisyon Başkanı Mehmet Ali Birer’in akrabası olduğu da vurgulanarak, bu işlemin ihale kanununa aykırı olduğu öne sürüldü.

Tufanbeyli’nin AK Partili Belediye Başkanı Remzi Ergü’ye yöneltilen suçlamaların en dikkat çekenlerinden biri de Belediye İhale Komisyon Başkanı Mehmet Ali Birer’in hissedarı olduğu ÖZ BETA Limited Şirketi’ne verilen, Merkez Mahallelerdeki Muhtelif Sokaklara Taş Kaya işi (73 bin 164 TL), Adana Valiliği Geleneksel Lezzet Festivali (43 bin 309 TL) Mahallelerde kullanılmak üzere temizlik malzemesi alımı işi (29 bin 212 TL), Parke Yol Tamiri işi (65 bin 666 TL), Araç Kiralama işi (76 bin 83 TL) ve için harcandığı anlaşılamayan belgelerde görünen 335 bin 115 TL’lik işler oldu.

Belediye Meclis Üyeleri tarafından yapılan suç duyurusunda, toplamda 622 bin 549 TL tutarındaki işlerin, aynı zamanda Tufanbeyli Belediyesi Komisyon Başkanı olan Mehmet Ali Birer’in hissedar olduğu şirkete verilmesi, Kamu İhale Kanunu ve Belediye Mevzuatına aykırı olarak tanımlandı.

OLMAYAN İŞLER YAPILDI GÖSTERİLİP ÖDEME YAPIYLMIŞ

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından nasıl bir yol izleneceği merak edilen ve kapatmak için bir çok siyasinin devreye girdiği öne sürülen suç duyurusunda, Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü’ye yöneltilen en dikkat çekici suçlama ise hiç yapılmayan işler için ödeme yapıldığı iddiası oldu.

Belediye İhale Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Birer’in akrabası olan Songül Birer adına ihale edilen 9 bin 929 TL’lik Kızakla Kayma ve Kış Oyunları Festivali adı altında bir etkinliğin gösterildiği ancak böyle bir faaliyetin hiç yapılmamasına rağmen yapılmış gibi gösterilip alınan fatura karşılığının ödendiği belirtildi.

Aynı şekilde, Mehmet Ali Birer’in hissedarı olduğu ÖZ BETA Limited Şirketi adına Ortaköy ve Çatalcam adı altında 73 bin 455 TL, Tufanbeyli Belediye Başkanlığı Temizlik adı altında 55 bin 751 TL, İlçe ve Mahallelerde Kış Aylarında Meydana Gelen İşler adı altında da 100 bin 379 TL’lik faturaların olduğu ancak bu işlerin hayali işler olduğu ve hayali işlere belirlenen bedellerin ödendiği vurgulandı.

Söz konusu suç duyurusunda; Tufanbeyli Belediyesi’ne ait araçların 2015 yılında MİT. MAT. Madencilik Şirketine satıldığı, daha sonra aynı araçların bu şirketten kiralandığı da belirtilirken, bu yolla kişilerin haksız menfaat sağladıkları öne sürüldü.

2017 yılı Nisan ayında Polis Haftası Etkinliği adı altında 67 bin 260 TL’lik ödemenin yapıldığı ancak böyle bir etkinliğin gerçekleşmediği belirtildi. Yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Mart 2017 tarihinde Adana’daki toplu açılış töreni bahane edilerek Ümit Birer adına63 bin TL’lik ödeme yapıldığı, Belediye İhale Komisyonunda/biriminde görev yapan Mehmet Ali Birer’in annesi ve oğluna 34 ayrı iş kalemi adı altında 2 milyon 500 bin TL tutarında ödemeler yapıldığı, bu iş ve işlemlerin usulsüz olduğu, yapıldı gösterilen bazı işlerin ise hiç yapılmadan ödeme yapıldığı belirtildi.

Bu arada, AVAZTÜRK Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır, Bugün saat 15:12'de Tufan Belediye Başkanı Remzi Ergü'nün Özel Kalem Müdürü ile görüşüp, Başkan Ergü hakkındaki kimi iddialarla ilgili görüşmek istediğini belirtmiş olmasına karşın Başkan Ergün, iddialara dair açıklama için Zihni Çakır'ın görüşme talebine dönmedi.

İŞTE O ŞOK SUÇLAMALAR 

tufanbeyli1.jpgtufanbeyli2.jpgtufanbeyli3.jpgtufanbeyli4.jpgtufanbeyli5.jpgtufanbeyli6.jpgtufanbeyli7.png

 

AVAZTÜRK Özel Haber

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.