1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. VARAN 2: Erzincan 3. Ordu’da ‘Enterne ettik’ dedikleri darbeci generali törenle uğurlamışlar!
VARAN 2: Erzincan 3. Ordu’da ‘Enterne ettik’ dedikleri darbeci generali törenle uğurlamışlar!

VARAN 2: Erzincan 3. Ordu’da ‘Enterne ettik’ dedikleri darbeci generali törenle uğurlamışlar!

15 Temmuz gecesi Erzincan 3. Ordu Komutanlığında yaşananlarla ilgili ortaya çıkan yeni görüntüler, 15 Temmuz sonrası terfi ettirilen bazı isimleri zora sokacak türden.

A+A-

AVAZTÜRK’ün, 15 Temmuz gecesi Erzincan 3. Ordu Komutanlığında yaşanan şaibeli olaylar ve İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Tonğ’un müebbetle cezalandırılmasına sebep olan çelişkili ve kamera görüntüleriyle çürütülen ifadeleri ortaya çıkarmasının yankıları sürerken, yeni kamera görüntüleri Erzincan 3. Ordu Komutanlığı davasını kökten çürütecek gibi.

Bilindiği gibi Erzincan 3. Ordu Komutanı İsmail Serdar Savaş, 22 Temmuz 2017 günü Erzincan Cumhuriyet Savcılığı’nda “şüpheli” olarak verdiği ifadede, “… saat tahminen 01:30-02:00 sularında Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş beni arayarak sözde Sıkıyönetim Komutanı olarak atanan Tuğgeneral Ekrem Çağlar’ın gözaltına alınması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Ekrem Çağlar’ı makam odasına götürerek silahını aldırdım, telefonlarını kestirdim, kendisini odasına enterne ettirdim. Merkez Komutanlığı görevlilerini çağırdım ve C. Başsavcılığından gelen yazılı gözaltı kararı gereği emniyet görevlilerine teslim ettim” beyanında bulunmuştu.

FETÖ cuntasının sözde sıkıyönetim emirlerinde, hakkında yargılama yapılıp cezalandırılan 2. Ordu Komutanı Adem Huduti ile birlikte görevine devam edecek 2 Ordu Komutanından biri olarak görülen Erzincan 3. Ordu Komutanı İsmail Serdar Savaş hakkında açılan soruşturma, karargâhtaki kamera görüntüleri tam olarak incelenmeden, bazı noktalardaki kamera kayıtlarının tarih ve saatlerinin silinmesinin sebepleri sorgulanmadan takipsizlik kararı verilerek kapanmıştı.

“ENTERNE ETTİK” DEDİKLERİ DARBECİ ÇAĞLAR’I SABAH TÖRENLE UĞURLAMIŞLAR

Soruşturması kapanan Erzincan 3. Ordu Komutanı İsmail Serdar Savaş, 2 Ağustos 2017 tarihli duruşmada ise tanık olarak verdiği sözlü ifadede, savcılıktaki beyanlarını tekrarlayarak “Saat 1 buçuk 2 arasında tam olarak saatini hatırlamıyorum, Erzincan Cumhuriyet Başsavcımız beni telefonla arayarak Ekrem Çağlar’ın sıkıyönetim komutanı olarak atanan kişinin gözetim altına alınmasını istedi. Bunun üzerine Ekrem Çağlar’ı odasına götürdüm. Kilitledim. Üzerindeki telefonları altık. Telefonları kestik” demişti.

Ancak AVAZTÜRK’ün, 15 Temmuz gecesi Erzincan 3. Ordu Komutanlığında yaşanan şüpheli durumlarla ilgili araştırması sonucu ulaştığı yeni kamera kayıtları, 3. Ordu Komutanı Savaş’ın ifadelerini çürüten ayrıntılar içeriyor.

Ordu Komutanı Savaş’ın, mahkemedeki, “1 buçuk 2 arası Başsavcının araması üzerine enterne ettiğini” söylediği darbenin sözde Sıkıyönetim Komutanı Ekrem Çağlar;

- 02:27’de koridorda tek başına dolaşıyor.

- 03:10’da 15 Temmuz sonrası Zekai Aksakallı’nın yerine Özel Kuvvetler Komutanlığına atanan 3. Ordu Merkez Grup Komutanı Albay Metin Kılıç ile sohbet ediyor, akabinde 3. Ordu İdari Kurmay Yarbaşkanı Orhan Aksoy’un odasına gidiyor.

- 03:30’da Orhan Aksoy’un odasından çıkıp onunla birlikte Ordu Komutanı’nın odasına doğru gidiyorlar.

- 03:33’te Orhan Aksoy ile birlikte Ordu Komutanı’nın odası tarafından gelip, kendi (Ekrem Çağlar’ın) odasına gidiyorlar.

- 06:13’te odasından tek başına çıkıyor.

06:14’te En öndeki Ordu Komutanının solunda vaziyette, “V” şeklinde yürüyüş ile Pirinç Kapıdan adeta törenle adeta uğurlanıyor.

 

VİDEO1: DARBECİ GENERAL EKREM ÇAĞLAR 3. ORDU KOMUTANI İSMAİL SERDAR SAVAŞ VE KALABALIK BİR HEYET TARAFINDAN UĞURLANIYOR SAAT: 06:14

Erzincan 3. Ordu Komutanı İsmail Serdar Savaş’ın hem şüpheli olarak verdiği 22 Temmuz 2017 tarihli savcılık ifadesinde hem de 3. Ordu’da yaşananlarla ilgili açılan davanın 2 Ağustos 2017 tarihli duruşmasındaki tanık beyanlarında, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş’ın talebiyle enterne ettiğini söylediği Darbeci General Ekrem Çağlar ile ilgili ifadelerinin, ortaya çıkan kamera kayıtlarıyla örtüşmemesine ve 3. Ordu Komutanlığı Ceride kayıtlarında “Ekrem Çağlar’ın enterne edildiği” şeklinde bir kayıt olmamasına rağmen, mahkemede kamera kayıtları için istenen bilirkişi incelemesi talebi reddedilmiş.

3. ORDU KOMUTANININ İFADELERİ ASKERİ SAVCI VE ADLİ MÜŞAVİRİN İFADELERİYLE ÇELİŞİYOR

Bu arada 3. Ordu Komutanı İsmail Serdar Savaş’ın Ekrem Çağlar ile ilgili ifadelerini çürüten verilerin sadece kamera görüntüleriyle sınırlı olmadığı, Adli Müşavir Ahmet Altınay ve Askeri Savcı Gültekin Özdemir’in ifadelerinin de Savaş’ın beyanlarını çelişkiye düşürdüğü ortaya çıktı.

AVAZTÜRK’ün ulaştığı detaylarda, Adli Müşavir Ahmet Altınay, 25 Temmuz 2016 tarihli Savcılık ifadesinde, “saat 04:00 sularında komutanın çağırması üzerine tekrar odasına gittim, giderken bu sırada karargaha insanların geldiklerini ve herkesin televizyondan gelişmeleri izlediklerini gördüm. Komutanın yanına gittiğimde bana Cumhuriyet Başsavcılığınca Sıkıyönetim Komutanı olarak görevlendirilen Ekrem Çağlar’ın gözaltına alınmasına karar verildiğini söyledi. Komutanın odasına Askeri Savcı Gültekin Özdemir ile birlikte gitmiştik…” şeklinde beyanda bulunduğu görüldü.

VİDEO2: SAVCILIK BEYANLARIYLA 3. ORDU KOMUTANININ İFADELERİNİ YALANLAYAN ASKERİ SAVCI GÜLTEKİN ÖZDEMİR 3. ORDU KARARGAHINA GELİYOR SAAT: 03:51:43

Askeri Savcı Özdemir’in de Savcılık ifadesinde Adli Müşavir Altınay’ı doğruladığı ve “3. Ordu Komutanımızın yanına giderken odasının bulunduğu koridrda Adli Müşavir Hakim Albay Ahmet Altınay beni gördü, benimle birlikte gelmek istedi. Ben de kendisine komutanımızın beni çağırdığını söylerdim. Adli Müşavir Hakim Albay Ahmet Altınay geldiğime sevindi. Ordu komutanımızın yanına birlikte gittik. Ben ordu komutanımıza durumu sordum o da akşam saatlerinde 3. Ordu Haber Merkezine mesaj emri geldiğini, burada Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar’ın sıkıyönetim komutanı olarak görevlendirildiğinin yazdığını, kendisinin buna itibar etmediğini, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet komutanlarını ısrarla aramasına rağmen ulaşamadığını söyledi. Ben de kendisine Erzincan’da askeri bir hareketlilik olup olmadığını sordum. Ordu Komutanımıza Anayasal İhlal suçlarında Sivil Savcılıkların görevli olduğunu, ilk tedbirleri gerekirse kendimin de alabileceğimi, Cumhuriyet Başsavcılığından kendisine ulaşan olup olmadığını sordum, bu kapsamdaki TCK’nın ilgili maddelerini açıkladım. Ordu Komutanımız bana HENÜZ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞNDAN KENDİSİNE ULAŞAN OLMADIĞINI söyledi…” şeklinde beyanda bulunduğu görüldü.

 

VİDEO3: SAVCILIKTAKİ BEYANLARIYLA 3. ORDU KOMUTANININ İFADELERİNİ YALANLAYAN ASKERİ SAVCI GÜLTEKİN ÖZDEMİR 3. ORDU KARARGAHI TURDNİKELERİNDEN GEÇİYOR SAAT: 03:53:36

 

SAVCILIK VE MAHKEME ÇELİŞKİLİ İFADELERİ İRDELEMEDİĞİ GİBİ SÜMENALTI ETMİŞ

3. Ordu Komutanı İsmail Serdar Savaş’ın gerek savcılık ifadelerinde gerekse mahkemedeki tanık beyanlarında “Erzincan Cumhuriyet Başsavcısının kendisini 1 buçuk 2 sularında aradığını ve bunun üzerine Ekrem Çağlar’ı enterne ettiğini” belirtmesine karşın, hem Adli Müşavir Hakim Albay Altınay’ın hem de Askeri Savcı Özdemir’in ifadelerinde, Savaş’ın saat 04’ten sonra bile “Cumhuriyet Başsavcılğından kendisine ulaşan olmadığını” belirtmesi hem savcılıktaki soruşturmada hem de Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada irdelenmemiş, deyim yerindeyse sümenaltı edilmiş.

15_temmuz_erzincan_3ordu_.jpg

AVAZTÜRK’ün “VARAN 1: 15 Temmuz’un Erzincan 3. Ordu ayağı davasında ‘karartılan deliller ve çelişkiler’ kan dondurdu” başlığıyla yayınlanan haberinde de Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Tonğ ile ilgili hem 3. Ordu Komutanı Savaş’ın hem de Adli Müşavir Ahmet Altınay’ın ifadeleriyle 3. Ordu’nun nizamiye ve koridorlardaki kamera kayıtlarının örtüşmediği, her iki ismin, “Albay Tonğ’un Adli Müşavirin karargaha gelmesinden sonra darbeye yönelik fikrinin değiştiği” yönündeki beyanlarına rağmen, Adli Müşavir Hakim Albay Altınay’ın karargaha geldiği saatten 1,5 saat önce Albay Tonğ’un karargahtan ayrılarak Erzincan Valisi’nin yanına gittiği, birbiriyle karşılaşmasının mümkün olmadığı ortaya çıkmıştı.

FETÖ İLE HİÇBİR BAĞI BULUNAMAYAN ALBAY’I MAHKEME VE SAVCILARIN GÖRMEZDEN GELDİĞİ ÇELİŞKİLİ İFADELER YAKMIŞ

Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Tonğ’un, FETÖ cuntasının sözde sıkıyönetim atama listesinde adı geçmemesine, FETÖ imamı ya da benzeri bir kimse ile telefonla ya da yüz yüze hiçbir görüşmesinin çıkmamasına, iddianamede “emniyet aracıyla Jandarma birliğinin dışardan gözetlendiği ve bir hareketlilik olmadığının görüldüğü” yazılı olmasına, Jandarma Disiplin Soruşturmasında da erler dâhil 100-200 kişinin tanıklığında “darbeye yönelik hiçbir hazırlık ve hareketliliğin olmadığının” belirtilmesine karşın, 3. Ordu Komutanı İsmail Serdar Savaş ve Adli Müşavir Hakim Albay Ahmet Altınay’ın çelişkili ve kamera kayıtlarıyla çürütülen beyanları nazara alınarak müebbet hapse mahkum edilmesi, 15 Temmuz’un 3. Ordu ayağının Albay Tonğ’un kurban edilerek karartıldığı kuşkularını güçlendirdi.

Hem Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada hem de 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sürecinde, müebbet hapse mahkum edilen İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Tonğ ile ilgili yapılan istihbari çalışmalarda, Bylock, Bank Asya, himmet, sabit hattan aranma, dershane, sohbet, tanık, gizli tanık vs hiçbir verinin olmadığı, ailesinde, akrabalarında, çevresinde FETÖ’den aranan, yargılanan kimsenin bulunmadığı, makam ve şahsi cep telefonları ve bilgisayarlarında yapılan dijital incelemelerin temiz çıktığı, girdiği kurmaylık sınavlarında 6 kez başarılı olmasına karşın FETÖ’cülere yakın olmadığı için mülakatlara elendiği de ortaya çıktı.

Albay Tonğ’un darbe ile ilgili bir WhatsApp grubunun olmadığı ya da bir grupta bulunmadığı, tam tersi “Jandarma1990 mezunları grubu”nda sabaha kadar darbeyi lanetleyen yazışmalar yapıldığı, sıkıyönetim listesinin kendisine ilk bu gruptan sabah saatlerinde geldiği öğrenilirken, Tonğ’un bu listeyi görür görmez Erzincan Valisi’ne aktardığı yine telefonunun incelenmesiyle ortaya çıktı.

15 Temmuz gecesi saat 00:10’da 3. Ordu karargahından ayrılıp Erzincan Valisi’nin yanına giden ve sabaha kadar Vali ile birlikte olan Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Orhan Tonğ 3. Ordu Komutanı İsmail Serdar Savaş ve Adli Müşavir Hakim Albay Ahmet Altınay’ın kamera görüntüleriyle çürüyen ifadelerine dayanılarak müebbet hapse mahkum edilirken, bu çelişkileri görmeyen mahkemenin, o gece enterne edildiği söylenen ancak kamera görüntüleriyle koridorlarda dolaştığı ve sabah 6:14’te de 3. Ordu komutanı ve kalabalık bir heyet tarafından adeta “uğurlandığı”nı gösteren kamera kayıtlarını da görmemesi kafalardaki kuşkuları daha da arttırdı.

İŞTE AN AN ENTERNE EDİLDİĞİ SÖYLENEN EKREM ÇAĞLAR VE KARARGAHDAKİ GÖRÜNTÜLERİ

 

 

ekrem_caglar_ugurlama1.jpgekrem_caglar_ugurlama2.jpgekrem_caglar_ugurlama3.jpgekrem_caglar_ugurlama4.jpgekrem_caglar_ugurlama5.jpgekrem_caglar_ugurlama6.jpgekrem_caglar_ugurlama7.jpgekrem_caglar_ugurlama8.jpgAVAZTÜRK

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum