Google yeni özelliğini tanıttı! Artık aklınızdaki şarkıyı mırıldanarak bulabileceksiniz

Google yeni özelliğini tanıttı! Artık aklınızdaki şarkıyı mırıldanarak bulabileceksiniz

Aklınıza gelen o şarkının sözlerini hatırlamadığınız zaman yalnızca melodisini hatırlıyorsanız artık hangi şarkı olduğunu bulmak çok kolay olacak. Google yeni yapay zeka özelliği üzerine çalışıyor.

Google yeni özelliğini tanıttı! Artık aklınızdaki şarkıyı mırıldanarak bulabileceksiniz: Google yazılanları müziğe çevirme özelliği üzerine çalışmalara devam ediyor. Yeni özelliğini yapay zeka sayesinde yapacak. Ayrıca sesleri de müziğe çevirebilecek. O anda sözlerini unuttuğunuz bir şarkıyı dinlemek istiyorsunuz fakat şarkının adını aklınıza getiremiyorsanız bu özellik tam size göre. Mırıldanarak veya yazarak o şarkıyı bulmak artık çok kolay olacak.

Google geliştirdiği bu özeliğini MusicLM isimli yeni yapay zekasının üzerinde çalışmalara devam ediyor. Bu yapay zeka ile bazı sesleri ve yazılanları müziğe çevirebilecek. Bazı sesleri net veremese de bu özelliği üzerinde çalışmalara devam ediliyor. Daha sonraki aşamalarda çok daha etkili ve detaylı bir şekilde kullanıcılara sunulacağı açıklandı.

Google mühendislerinden biri olan Keunwoo Choi isimli kişi MusicLM'in 4 çeşit yapay zeka modelinin birleşmesiyle oluşturulduğunu ifade etti. MuLan, AudioLM, SoundStream ve son olarak w2v-BERT isimli bu modellerin her birisinin kendi görevleri bulunmaktadır. Bu dört özellik bir araya geldiğinde yeni yapay zeka özelliği oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Söz konusu bu 4 modelin bir araya gelmesiyle ise MusicLM modeli ortaya çıkmaktadır. Bahsedilen bu özellik şu anda test aşamasında. Şimdilik duyduğu her sesi müziğe çevirmekte zorlanmakta. Fakat bu konu üzerinde daha derin çalışmaların olacağı ve bu özelliğin daha da geliştirileceği açıklamalar arasında yer alıyor.