Uzmanların önerisi ile depresyondan 7 adımda kurtulun!

Uzmanların önerisi ile depresyondan 7 adımda kurtulun!

Uzmanlar tarafından önerilen bu 7 adım ile depresyondan kurtulun. Yepyeni bir sayfa açarak yeniden başlayın.

Depresyondan 7 adımda kurtulun!: Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda depresyona neden olan şeylerin en başında olumsuz düşünmek var. Bunun devamında ise kronik stres, kaygıda artış yaşanması gibi bazı olumsuz huylar kazanımı gerçekleşiyor. Bu da depresyona sebep oluyor. Peki depresyondan kurtulmanın yolları neler? Avaz Türk olarak depresyondan kurtulmak için yapılması gereken 7 adımı sizler için derledik.

Nöroloji Uzmanı Dr. Meliha Aydın depresyona yakalanmanın bazı sebeplerini açıkladı. Buna göre bir insanın aklında sürekli olumsuz düşüncelerin dolanması uzun sürerse kişide alışkanlık haline gelebilirmiş. Aydın depresyon ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

"Hayatımızın birçok alanında kimi zaman olumlu, kimi zaman ise olumsuz düşüncelere sahip olabiliyoruz. Fakat bazı kişiler için olumsuz düşünceler bir alışkanlık ve bu düşüncelerden kopamıyor. Kişi sürekli mutsuz ve olumsuz düşüncelere sahipse, buna müdahale edilmediği takdirde bu düşünceler devam ediyor ve bu da kişilerin beyinlerinde hem yapısal hem de işlevsel açıdan negatif etkiler bırakıyor" ifadelerini kullandı.

Olumsuz düşünmek insanı zamanla yıpratır ve ağır depresyonlara sürükler. Kaygı bozukluğu yaşanmasına ve neredeyse intihara kadar sürükleyebilen bu olumsuz düşünceden kurtulmanın yollarını açıklayan Aydın depresyon ile ilgili konuşmalarına şöyle devam etti;

"Aşırı düşünmek zaman içerisinde daha farklı psikolojik sorunlara yol açabilir. 55 yaş üstü 350'den fazla kişi ile yapılan çalışmanın sonuçları gösteriyor ki; geçmişe dair düşünme ve gelecek konusunda endişe duyma gibi olumsuz düşünme davranışları geliştiren kişilerin yaklaşık üçte birinin beyinlerinde, demansın en yaygın tiplerinden biri olan Alzheimer hastalığına neden olan protein (tau ve beta amiloid) birikimlerinin görülme oranı artıyor." ifadelerini kullandı.

8 ADIMDA DEPRESYONDAN KURTULUN

Nöroloji Uzmanı Dr. Meliha Aydın depresyondan kurtulmanın düşünce gücüyle olabileceğini açıklayarak depresyonu atlatmak için 8 öneride bulundu. Bu önerileri maddeler halinde açıkladı. Aydın depresyon ile savmanın yollarını şöyle ifade etti;

1- Dikkatinizi başka yönde tutacak ve sevdiğiniz aktiviteler bulun. Kafanızda yer alan düşünceleri bir kenara bırakmaya çalışarak bu aktiviteler ile meşgul olun.

2- Kafanızda tekrar eden kötü düşüncelerin döngüsünden kurtulmak için buna fark edin ve mevcut olumsuz düşüncelerinizin artık üretken olmadığını kabul edin. düşünce döngülerine saplandığınızı fark edin.

3- Söz konusu surunu çözmek için çaba gösterip buna odaklanın. Yaşadığınız her ne sıkıntı var ise ona kafa yormak yerine buna çözüm için düşüncelere dalın.

4- Gerektiği zaman hayatınızı engellediğini fark ettiğiniz anda bu düşünceyi erteleyin ve an'a odaklanmaya çalışın.

5- Olumsuz düşünceler için yeni bir bakış açısı geliştirerek bakış açınızı mutlaka değiştirin. Kontrolün sizde olduğunu kabul edin.

6- Beyninizi olumlu düşünmeye odaklayarak buna yatkın hale getirin. Olumlu kavramları kafanızda şekillendirerek olumlu düşünmeye odaklanın.

7- Olumsuz düşüncelerinizi somutlaştırın ve gerekirse yazın. Korkularınızın farkında olun ve hayatın yaşama değer olduğunu fark edin. Yeni şeyler öğrenin ve korkularınızı kabullenin. Negatif düşünmeyi engellemek için bu yol size yardımcı olacaktır.