Yumurtanın taze olup olmadığını nasıl anlarız? İşte yumurta alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yumurtanın taze olup olmadığını nasıl anlarız? İşte yumurta alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yumurta alırken çoğu insanın istediği taze olması ve köy yumurtası olması gibi etkenler olur. Fakat marketten alınan yumurtaların taze olup olmadığını anlayamazlar. İşte bu yöntemlere dikkat ederek taze yumurta seçebilirsiniz.

Yumurtanın taze olup olmadığını nasıl anlarız? İşte yumurta alırken dikkat edilmesi gerekenler: Yumurta Türkiye'de kahvaltı esnasında tüketilen en önemli besinlerden biridir. Kahvaltının vazgeçilmezi olan yumurta satın alınırken taze olup olmadığı konusunda her zaman tedirgin hissedilir. Bu sebeple yumurta seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlardan en önemlileri tabi ki taze olup olmadığıdır. Peki yumurta seçerken nelere dikkat edilmelidir? Yumurtanın taze olup olmadığı nasıl anlaşılır? İşte tüm bu soruların yanıtı sizler için derledik.

YUMURTA ALINIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

TAZE OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Yumurta satın alırken taze olması olmazsa olmaz kuraldı. Yumurta tüketimi oldukça fazla olduğundan dolayı taze yumurta tüketimi sağlık açısından çok önemlidir. Peki bir yumurtanın taze olup olmadığını nasıl anlarız? Bunu anlamak için öncelikle yumurtayı elimize alarak sallamanız gereklidir. Bunun sebebi salladığımızda içerisinde sıvı sesi geliyorsa yumurtanın taze olmadığını göstermektedir. Bir başka yöntem ise yumurtayı bir suyun içerisinde koyarak yumurtanın dibe çöküp çökmediğine bakın. Eğer yumurta suyun yüzeyinde kalıyorsa bu yumurtanın taze olduğunu gösterir.

YUMURTANIN KABUĞU SAĞLAM OLMALI

Yumurta satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yumurtanın kabuğudur. Yumurta kabuğunun sağlam olması gerekmektedir. Yumurtada çatlak veya kırık gibi durumlar olursa yumurtanın hava aldığından dolayı taze olması mümkün değildir.

BÜYÜKLÜĞÜNE DİKKAT EDİN

Yumurtanın boyutu da oldukça önemlidir. Şöyle ki gerçekten bir bıldırcın yumurtası olması için küçük boyutta olması gerekmektedir. Yumurtanın hormona maruz kalması gibi bir durumda ise oldukça büyük olacaktır. Bu yüzden aşırı büyük olduğu için yumurta satın alınmamalıdır.

PAKETLİ ALANLAR BUNLARA DİKKAT EDİN

Köyden uzak şehir yaşamı olanlar marketten paketli gıda satın alımını daha fazla gerçekleştirmektedirler. Bu sebeple yumurtaları da genelde marketten alırlar. Marketteki yumurta ise paketli olduğu için içeriğine dikkat edilmesi gereklidir. Paketin içerisi mutlaka kontrol edilmelidir. Çatlak veya kırık olmaması özen gösterilmelidir. Eğer bir kırık varsa bile diğer yumurtalarda bundan etiketlenecektir.