İletişim Başkanı Altun'dan HDP'nin kapatılması davasına dair Türkçe ve İngilizce açıklama

İletişim Başkanı Altun'dan HDP'nin kapatılması davasına dair Türkçe ve İngilizce açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "HDP'nin terör örgütü PKK ile organik bağları olduğu inkar edilemez bir gerçektir." ifadesini kullandı. Altun: It is an indisputable fact that HDP has organic ties to PKK

Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'in, Anayasa Mahkemesine başvurarak, HDP'nin kapatılmasını talep ettiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"HDP'nin terör örgütü PKK ile organik bağları olduğu inkar edilemez bir gerçektir. HDP'nin üst düzey yöneticileri ve sözcüleri, açıklamaları ve faaliyetleriyle, defaatle ve istikrarlı olarak PKK'nın siyasi kanadı olduklarını kanıtlamıştır.

Bu ilişkinin, HDP'nin kapatılmasını veya bir başka cezai yaptırıma maruz bırakılmasını gerektirip gerektirmediği sorusu ise ancak Anayasa Mahkemesi tarafından cevaplandırılacaktır. Herkesi bağımsız Türk yargısına saygı göstermeye davet ediyor, adli sistemimizin adaleti tecelli ettireceğine inanıyoruz."

Altun, uluslararası kamuoyunda, davaya dair oluşturulmak istenen olumsuz algılar üzerine benzer açıklamaları da İngilizce olarak paylaştı.

Cumhurbaşkanı İletişim başkanı Fahrettin Altun’un İngilizce olarak şu ifadelere yer verdi:

IT IS AN INDISPUTABLE FACT THAT HDP HAS ORGANIC TIES TO PKK

A prosecutor filed a case with the Constitutional Court earlier today and demanded the closure of the Peoples’ Democratic Party (HDP).

It is an indisputable fact that HDP has organic ties to PKK –which Turkey, the United States and the European Union consider a terrorist entity.

HDP’s senior leaders and spokespeople, through their words and deeds, have repeatedly and consistently proved that they are the PKK’s political wing.

Whether that relationship warrants the HDP’s closure, or its subjecting to another punitive measure, is a question that the Constitutional Court alone can answer.

We urge all parties to respect Turkey’s independent judiciary and count on our legal system to deliver justice.

AVAZTÜRK

Kaynak:Haber Kaynağı