Kolesterolü yüksek olanlara buraya! Bu besinler sağlığınıza iyi gelecek

Kolesterolü yüksek olanlara buraya! Bu besinler sağlığınıza iyi gelecek

Kolesterol genel olarak orta yaşlı insanlarda görülen ve aynı zamanda hareketsizlikten ve sağlıklı beslenmemekten kaynaklanmaktadır. Sağlığınızı koruyacak ve aynı zamanda kolesterolünüzü dengeleyecek besinler uzmanlar tarafından açıklandı.

Kolesterolü yüksek olanlara buraya! Bu besinler sağlığınıza iyi gelecek: Kolesterol sorunu yaşayan vatandaşlar tükettikleri besinlere ekstra dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bu hastalık kalp damar hastalıklarına sebep olabilir. Kalp krizi. felç ve karaciğer hastalıklarına da sebep olabilme olasılığı bulunmaktadır.

Kolesterolü düşürmek sağlıklı beslenmekle ve düzenli spor veya yürüyüş ile mümkündür. Bu konu da yapılan araştırmalar sonucunda doymuş yağın az bulunduğu lif, antioksidan, tekli doymamış yağ ve balık ile beslenmek kalp damar hastalarına çok iyi gelmektedir. Gün içinde yediğiniz ürünlerin lifli olmasına özen göstermeli ve böylece kolesterolünüzü düşürebilirsiniz. Ayrıca günde 7 gram lif yönünden dolgun olan besinlerin tüketimi de felç olma riskini azaltmaktadır. Peki kalp ve damar hastalıklarına şifa olan besinler nelerdir?

KALP DAMAR HASTALARININ TÜKETMESİ GEREKEN BESİNLER

6282787745d2a051587e0e8c.webp

Domates kalp damar hastalıklarına birebirdir. Domates içerisinde bulunan likopen adında bir oksidan bulunmaktadır. Bu çok güçlü bir antioksidandır. Kalp damar hastalığına yakalanma riskini azaltır. Peki nasıl tüketilmesi gerekir? Domatesi pişmiş veya çiğ olarak tüketebilirsiniz. Zeytinyağı ile pişirilmiş domatesin tüketilmesi çiğ domatese göre daha etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

kuskonmaz-nedir-faydalari-shutter-12.jpg

Kuşkonmaz besini B vitamini için tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Kuşkonmaz B6 vitamini, lif ve folik asit içermektedir. Bu besini tüketmek vücudun günlük B vitamini ihtiyacının yüzde 66'sını karşılamaktadır. Kuşkonmazı ise haşlayarak tüketebilirsiniz.

2652514-1024x576.jpg

Sarımsak güçlü bir oksidan görevi görür. Sarımsağın içerisinde ise kuversetin bulunmaktadır. Bu ise damar tıkanıklığının önler. Kan basınını dengeler. Günlük olarak 1 diş çiğ olarak tüketilmesi gereklidir.